Psikiyatri ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatri ve psikolog farkı pek çok kişinin kafasını kurcalıyor ve pek çok kişi tarafından da araştırılmaya devam ediyor. Psikologlar ve psikiyatristler sağlık alanında çalışan iki farklı meslektir, ancak aslında aynı alanda çalıştıkları için çoğu zaman karıştırılmaktadır. Aslında, bu iki meslek arasında bazı belirgin farklılıklar vardır.

Psikiyatrist, tıp diplomasına sahip bir tıp doktorudur. Psikologlar ise dört yıllık bir psikoloji programında lisans eğitimini tamamlar ve yüksek lisans derecesi ile uzmanlaşırlar. Psikiyatristler tıp fakültesi mezunudur, bu nedenle reçete ve ilaçlardan yararlanabilirler. Psikologlar ise tıp diplomasına sahip değildir ve ilaç kullanamazlar. Psikologlar, psikoterapiyi uzmanlıklarının bir parçası olarak terapötik bir yöntem olarak kullanırlar. Bir psikiyatristin yaklaşımı genellikle ilaç tedavisine yöneliktir, ancak bazı psikiyatristler de psikoterapi uygulamaktadır.

Psikiyatriste mi Gitmeli Psikoloğa mı?

Psikolojik anlamda bir uzman desteğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, psikoloğa mı yoksa psikiyatriste mi gideceğinize karar vermek zor olabilir. Ruhsal bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bir psikologdan yardım isteyebilirsiniz. Farkı bilmiyorsan sorun değil. Birçok klinikte psikologlar ve psikiyatristler birlikte çalışır. Yani bir psikoloğa giderseniz ve psikolog ilaca ihtiyacınız olabileceğini belirlerse sizi bir psikiyatriste yönlendirebilir.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Psikiyatrist Kimdir Ne Yapar?

Psikiyatri Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Psikiyatri Raporu

Psikiyatri Randevu

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri Ne Yapar?

Psikiyatri İlaçları

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyatri Doktoru

Psikolog Ne Yapar?

Psikolog ne yapar noktasında psikolog, insanların çeşitli alanlardaki düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını inceleyen kişidir. Bu testler sırasında psikologlar ilaç kullanmadan teşhis ve tedavi yapabilirler. Klinik psikolog olan profesyoneller genellikle kişilerin hayatlarını olumsuz bir yönde etkilemekte olan kaygı ve negatif düşünceleri en ideal şekilde bulabilmeyi amaçlar ve sürecin daha kontrollü ve bilinçli bir şekilde ilerletilmesine yardımcı olur.

Psikiyatri Ne Yapar?

Psikiyatri ne yapar noktasına bakıldığında ise insanlarda meydana gelen ve çevrelerine ve kendilerine karşı hoşgörüsüzlüğe yol açan ruhsal ve nörolojik bozuklukları önlemek için tanısal teşhisler koyan ve gerekli tedavileri uygulamakta olan uzmanlar; psikyatristlerdir. Bir psikiyatrist gerekirse ilaç yazabilir. Psikiyatrist olmak için önce altı yıllık tıp fakültesi eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Tıp fakültesini bitirdikten sonra, psikiyatrist veya uzman olabilmek için gerekli sınavların başarılı bir şekilde tamamlanması gerekli olur.

İstanbul Psikiyatri ve Psikoloji Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul