Psikiyatri Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Psikiyatri sağlık kurulu raporu; psikiyatrik rahatsızlıklara sahip olan ve bu rahatsızlığın belirli seviyelerin üzerinde oluşu ile alınabilmekte olan bir rapordur.

Birçok gelişmiş ülkenin aksine, ruh sağlığı yasalarımız yoktur. Ancak Ruh Sağlığı Yasası hem hastane koşullarını hem de hastaların birey olarak haklarını korumakta ve hasta haklarının kötüye kullanılmasını önlemektedir.

Ruhsal Hastalığı Olanlara Verilmiş Olan Haklar

Psikiyatri sağlık kurulu raporu almak bir bakıma önemli bir noktadır. Ülkemizde özellikle ağır ruhsal hastalığı olan kişilerin haklarını savunmaları zordur. En önemlisi, sosyal güvenlik sistemimizin sağladığı ruhsal bozukluğu olan kişilerin kullanabileceği bazı haklar vardır. Özellikle bu haklar, çalışamayan veya hastalık nedeniyle tamamen sakat kalan kişilerin haklarını ve geçimlerini desteklemek için tasarlanmıştır. Burada vurgulanması gereken noktalar şunlardır: Aslında bu haklar ruhsal bozukluğu olan kişilere verilmektedir. Ancak bu bireylerin çoğu kendilerinden çok ailelerinin kontrolü altındadır. Bu sağlık kurulu raporları da tamamı ile yanlış bir şekilde ailelerin isteklerinin gerçekleştirilmesi için tercih edilir.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Psikiyatrist Kimdir Ne Yapar?

Psikiyatri ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatri Raporu

Psikiyatri Randevu

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri Ne Yapar?

Psikiyatri İlaçları

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyatri Doktoru

Psikiyatrik Rahatsızlığı Olanların Sağlık Kurulundaki Hakları

Psikiyatri sağlık kurulu raporu nasıl alınır sorusuna gelince; ruhsal bozukluğu olan kişiler, ilgili hekimleri tarafından önlerindeki hükümet konularını karara bağlamak üzere bir “sağlık kurulu”na getirilir. Kurul, Yönetmelikte adı geçen “Sağlık Kurulu”dur. Psikiyatri hastanesi sağlık kurulu, bir psikiyatrist, üç uzman psikiyatrist ve hastaları değerlendirip büyük bir heyete sunabilen dört üyeden oluşur. Bir psikiyatrist veya iki veya üç psikiyatrist tarafından imzalanmıştır. Bu, küçük imzalı delegasyon adı verilen bir hareketle yapılabilir. Bu durumlarda hasta doktor tarafından bireysel olarak tedavi edilir ve komisyon önüne çıkartılamaz. Psikiyatristler birbirleriyle konuşur ve kararlar alırlar. Yani böyle bir talep, kararı kabul eden bir psikiyatristin basit bir prosedürü ile yapılır.

Hasta sağlık birimine alınmadan önce psikiyatrist tarafından kendisini değerlendiren psikiyatrist tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmeli, gerekli testler ve analizler yapılmalı ve önceki bilgileri değerlendirilmelidir. Hastalar, tedavi için Kurul’a alınmadan önce psikiyatristin tanı ve kararları hakkında bilgilendirilme hakkına sahiptir. Ayrıca Psikiyatri doktoru hastayı bir başka doktora da yönlendirebilme hakkında sahiptir.

İstanbul Doktor Bul  arama robotumuza giriş yaparak Psikiyatri doktorları bulabilirsiniz yapabilirsiniz.

doktor bul