Psikiyatri İlaçları

Psikiyatri ilaç isimleri, pek çok kişi tarafından, özellikle de bir psikiyatrist ile randevu planlamış olan ve ilaç kullanımına başlayacak olan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmekte olan bir konudur. Psikiyatri ilaçlarının yazımını gerçekleştirmekte olan psikiyatristler; bu ilaçların yazımını koymuş oldukları tanı ve genel duruma bağlı olacak şekilde gerçekleştirirler. Ayrıca doz artırımı da psikiyatristlerin kontrolünde gelişir.

Psikiyatri İlaçları Bağımlılık Yapar mı?

Herhangi bir şekilde kullanılmakta olan bir kimyasalın bağımlılık yapma yeteneği, “o maddenin kullanımını artırma ihtiyacına” bağlıdır. Kısacası vücudumuzun benzer etkiler yaratabilmesi için zamanla bu kimyasala daha fazla ihtiyacı vardır. Bu olduğunda, buna “dekolman” denir. Bu iki tema, diğer birçok faktörle birlikte ana hatları oluşturur. Psikiyatri ilaçları, her iki koşulu da sağlamaz.

Antidepresanlar

Psikiyatri ilaçları söz konusu olduğunda antidepresanlar psikiyatride en sık kullanılmakta olan ilaçlardır. Etki mekanizmaları farklı olsa da, beyindeki serotonin adı verilen bir hormonun seviyelerini artırarak çalışırlar. İlaç tedavisine başladıktan sonra antidepresanların etkisini göstermesi için 12-16 gün beklenmelidir. Gerekirse psikiyatrist bu grubun çeşitli ilaçlarından hastaya uygun bir seçim yapabilir. Örneğin bazılarında kilo alma, iştahı bastırma, aşırı uykuyu azaltma, gençleştirici etkileri, bazılarında ise uykusuzluk üzerinde uykuyu uyarıcı etkileri vardır. Bu ilaç grubu, panik bozukluklarının tedavisinde, aşırı sinirli ve öfkeli davranışların kontrolünün sağlanmasında ve obsesif-kompulsif bozukluğun tedavisinde yaygın olarak yüksek doz, uzun süreli tedavi şeklinde kullanılmaktadır ve iyi sonuçlar vermektedir.

Antipsikotikler

Psikiyatri ilaç çeşitleri arasında bulunmakta olan Antipsikotikler, psikiyatride yaygın olarak kullanılan bir ilaç grubudur. Genellikle psikotik bozukluk olarak adlandırılan delüzyonel delüzyonel bozukluk, psikotik özellikli duygudurum bozuklukları, majör depresyon ve mani ve şizofreni gibi durumlarda kullanılırlar.Tipik ve atipik olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Haloperidol, klorpromazin, tiyoridazin, zuklopentiksol ve flufenazin gibi ilaçlardan oluşan birinci nesil antipsikotikler 1950’lerden beri piyasada bulunmaktadır. Bu ilaç grubu uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır ve iyi sonuçları olan güvenilir bir ilaçtır. Ağır vakalarda, hızlı sonuç alınması gerektiğinde, hastanın hızlı bir şekilde sakinleştirilmesi gerektiğinde ve 15 günlük depo enjeksiyon olarak kullanılırlar.

İstanbul Psikiyatri Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul