Sinir Hastası Belirtileri

Sinir hastası belirtileri vücudun merkezi sinir sistemi; beyin, beyincik, omurilik gibi bölgelerin yaralanması sonucu oluşan nörolojik bozuklukları anlamamıza yardımcı olur. Sinir sisteminin zarar görmesi vücutta bulunan diğer bölgelerin zarar görmesine neden olabilir ve çeşitli hastalıklara davet çıkarabilir.

Nörolojik bozuklukların erken teşhisi ve nedenlerinin araştırılması olası olumsuz durumların önüne geçilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bunun nedeni, nörolojik bozuklukların semptomlarının her insanda farklı görünebilmesidir. Bu noktada uzmanlardan gerekli desteği almak ve kendi kendinize yargılara varmak da bir hayli önemlidir.

Sinir Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sinir hastası olmak noktasında sinir sistemi hastalıklarının birçok nedeni vardır. Örneğin, oldukça hassas bir yapıya sahip olan sinir sistemindeki değişiklikler menenjit gibi enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca yaşlanmanın nörolojik hastalıkların nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi bazı nörolojik bozukluklar yaşla birlikte ortaya çıkabilir. Ciddi bir kazadan sonra sinir merkezlerinin zarar görmesi de nöropatiye yol açabilir. Bazı nörodejeneratif bozuklukların başlangıcı gecikmeli, bazıları ise doğuştandır. Bu, genetik hastalıkla ilişkili aile ağacındaki ebeveynlerden veya diğer aile üyelerinden bebeğe geçer.

Psikolog Ücretleri

Psikolog Randevu

Psikolog Nedir?

Psikolog mu Psikiyatri mi?

Psikolog İş İlanları

Online Terapi

Online Psikolog

Sinir Hastalığının Ruhsal Belirtileri

Bedeninizde meydana gelen nörolojik rahatsızlıkların belirtileri kendini ruhsal sorunlar aracılığı ile gösterebilir. Fobi, kaygı gibi psikiyatrik bozukluklar bireylerde kendini gösterir. Ayrıca kendinizi düşünceli hissetmenize neden olabilir. Vücudunuzun belirli bölgelerinde hissettiğiniz acıyla ilgili endişe ve endişe zihninizi sürekli doldurmaya başlar. Ağırlıklı olarak nevrotik bozukluklarda görülen psikolojik belirtilere ek olarak, bireyler çevreleriyle sosyal ilişkiler kurmayı reddederek kendilerini tamamen kesebilirler.

Sinir Hastalığının Tedavisi

Sinir hastası nasıl belli olur konusu ile birlikte bu hastalığın tedavisi de büyük bir önem arz eder. Nöropati, profesyonel tedavi gerektiren çok ciddi bir durumdur. Tüm nörolojik hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir. Bunu yapmamak, kişisel hayatınızı olumsuz etkileyebilir.  Çeşitli gevşeme teknikleri ve profesyonel destek, fiziksel ve zihinsel anlamda formda olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca klinikte kullanılan bilişsel-davranışçı terapi teknikleri nörolojik bozuklukların tedavisinde de kullanılabilir. Nöropati, öncelikle ilaç, psikiyatri ve psikolog seansları ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.

İstanbul Nöroloji Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul