Psikolog mu Psikiyatri mi?

Psikolog mu psikiyatri mi sorusuna bakıldığında öncelikle “psikolog” ile “psikiyatrist” arasındaki farktan bahsetmekte fayda var. Psikiyatrist, tıp eğitimini tamamlamış ve psikiyatride uzmanlaşmış bir doktordur.  Psikologlar psikolojide temel eğitimi tamamlamıştır. Profesyonel psikologlar, psikolojinin temellerini inceledikten sonra psikolojide uzmanlaşmayı tamamlayan kişilerdir.

Psikiyatristler insan fizyolojisine giderek daha fazla aşina hale geliyor. Bu nedenle tıbbi sorunlara çözüm üretmeyi severler. Yani ilaç tedavisi kullanıyorlar.

Psikologlar ise insanların zihinsel, entelektüel ve davranışsal durumları üzerinde daha fazla kontrole sahiptir. Bu nedenle tedaviden çok zihinsel, davranışsal ve entelektüel çözümler üretme eğilimindedirler.

Psikolog ve Psikiyatristlerin Ortak Yönleri

Her iki uzman grubu da, zararı en aza indirmek ve sorun yaratanları etkisiz hale getirmek için insanların duygu, tutum ve de davranışlarını anlamaya odaklanır, böylece danışanların hayatlarını daha sağlıklı ve daha yaşanabilir hale getirir.

Her iki meslek de sizi yargılamayacak ve iyileşme süreciniz boyunca size rehberlik etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmayacaktır. Çoğu zaman birlikte çalışırlar, ancak bazı durumlarda en uygun tedaviyi seçme ve uygulamada birbirlerine rehberlik ederler.

Psikolog Ücretleri

Psikolog Randevu

Psikolog Nedir?

Psikolog mu Psikiyatri mi İlaç Yazar?

Psikolog İş İlanları

Online Terapi

Online Psikolog

Psikolog Görevleri

Psikolog görevleri konusuna bakıldığında psikologlar belirli kamu kuruluşlarına ve de diğer kurumlara danışmanlık yaparlar. Temelde uygulamalı araştırmalar gerçekleştirirler. Okullarda psikoeğitim verebilirler. Çeşitli araçlar ve de testler aracılığı ile zekâ ve de karakter ölçümlerini gerçekleştirirler. Popüler inanışın aksine, psikologlar danışanlarını dinlemekten daha fazlasıdır. Pratik yapan veya araştıran bir psikolog, danışanlar olmadan birçok farklı alanda çalışabilir.

Psikiyatrinin Görevleri

Psikiyatrinin görevleri noktasında bakıldığında ise psikiyatristler zihinsel, duygusal ve de davranışsal yeteneklerde bulunan bozukluklarla çalışan, gerekli araştırmaları gerçekleştiren kişilerdir. Bu tür hastalıkları araştırmak, tanı koymak ve tedavi etmekle görevlidirler.

Psikiyatrist veya psikiyatr; ilgili çalışma prensipleri gereğince aşağıdaki görevleri yerine getirir:

  • Hasta şikâyetlerini dinlemek,
  • Bir hastanın tıbbi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi alarak hasta bilgi formlarına bunu dahil etmek,
  • Hasta ile etkili ve verimli bir iletişim süreci yönetmek,
  • Acil durumlara karşı soğukkanlı bir duruş sergilemek,
  • Hasta muayenesi gerçekleştirmek,
  • Anksiyete bozuklukları, depresyon, panik bozuklukları, şizofreni ve benzeri duygudurum bozukluklarının tedavisini gerçekleştirir.

İstanbul Psikiyatri Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul