Online Terapi

Online terapi; terapist ve danışanların çeşitli nedenlerle yüz yüze görüşemedikleri durumlarda internet ağları üzerinden tıpkı yüz yüzeymiş gibi psikoterapi hizmetlerinin sağlanmasıdır. 1986 yılında Cornell Üniversitesi’nde kurulan Dear Ezra Forum, online terapi noktasının bilinen ilk örneği olarak kabul edilebilir. İnsanlar bu forumda sorunlar ve sorular yayınlayabildiler ve isimsiz ruh sağlığı uzmanları sorularını yanıtladı. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, geleneksel görüntülü görüşme terapisi gibi uzun süreli toplantılar, yalnızca soruları yanıtlamaktan daha fazlası için planlandı.

Online terapinin artıları ve eksileri göz önüne alındığında, online terapinin geleneksel terapi kadar etkili olduğu gösterilmiştir. 2014 yılında Nordgren ve arkadaşları, çevrimiçi bilişsel-davranışçı terapinin anksiyete bozukluklarının tedavisinde olumlu bir etkisi olduğunu gözlemledi. Aynı zamanda, tedavi edilen bu müşterinin gelişimi sürekliliği sağladı.

Online Terapinin Artıları

Online terapi yararları ile, pek çok kişi pek çok duruma olan ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Online terapinin artıları ise şöyle:

  • Online terapi daha erişilebilir ve pratiktir çünkü bir terapistin çalışmakta olduğu ofise gitmek için zaman ayırma ve planlama ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Seans, kendinizi özgürce ifade edebileceğiniz ve rahat hissedeceğiniz her yerde yapılabilir.
  • Kırsal alanlarda yetkin bir psikoterapist bulmak zor olabilir. Bu nedenle psikoterapi hizmeti almak için her zaman büyük bir şehre seyahat etmek gerekebilir ve düzenli bir şekilde seanslara katılmak zor olabilir. Bu gibi durumlarda online terapi ekonomik ve zamansal olarak sürdürülebilirdir.
  • Bazı fiziksel rahatlıklar sebebi ile evden çıkılamayacak bir konumda olunabilir. Bu gibi durumlarda da online terapiden yararlanılır ve bu sayede de terapi düzensizliği meydana gelmemiş olur.

Psikolog Ücretleri

Psikolog Randevu

Psikolog Nedir?

Psikolog mu Psikiyatri mi?

Psikolog mu Psikiyatri mi İlaç Yazar?

Psikolog İş İlanları

Online Psikolog

Online Terapinin Eksileri

Online terapi al noktasında bazı eksilerin bulunduğundan da haberdar olmak kendiniz için en etkili terapi yöntemini seçebilmeniz adına büyük bir önem taşıyor.

  • Online terapi yüz yüze iletişim kuramadığı için terapötik bir ilişki kurmayı daha da zorlaştırabilir.
  • Online terapi yüz yüze iletişimi gerektirir. Danışanın ruh hali ve düşüncelerine ilişkin anlayışlı ipuçları yüzyüze terapilerde çok daha kolay anlaşılır ve belirlenir.
  • Online terapi her daim herkes için uyumluluk göstermeyebilir. Bu nedenle başlamadan önce bir deneme seansı talep edilebilir.

İstanbul’da hizmet veren Psikologlara aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul