Psikolog mu Psikiyatri mi İlaç Yazar?

Psikolog ve psikiyatri kavramlarının birbirlerine karıştırılması ile psikolog mu psikiyatri mi ilaç yazar gibi sorular da pek çok kişi tarafından soruluyor ve kafa karışıklığına sebep oluyor.

Psikiyatristler ve psikologlar arasındaki çoğu zaman kafa karıştıran fark, öğrenme sürecinde belirlenir. Psikiyatristler, sayısal ağırlıklı puan türleri ile üniversitelere yerleştirilirken, psikologlar sosyal bilimlerde değerlendirilir. Psikiyatristler tıp fakültesinden yüksek lisans derecesi gerektirir ve psikologlar dört yıllık bir lisans derecesi gerektirir.

Bu fark doğrultusunda; psikiyatristler ilaçlar ve ilaç tedavisi hakkında eğitim aldıkları için ilaç yazma yetkisine sahiptirler. Ancak psikolog ilaç yazar mı noktasında psikologlar yalnızca psikoterapi uygulayabilirler.

Psikolog ve Psikiyatristlerin Ortak Yönleri

Her iki uzman grubu da, zararı en aza indirmek ve sorun yaratanları etkisiz hale getirmek için insanların duygularını, düşüncelerini tüm tutumlarını ve davranışlarını anlamaya odaklanır, böylece danışanların hayatlarını daha sağlıklı ve daha yaşanabilir hale getirir.

Her iki meslek de sizi yargılamayacak ve iyileşme süreciniz boyunca size rehberlik etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaktır. Çoğu zaman birlikte çalışırlar, ancak bazı durumlarda en uygun tedaviyi seçme ve uygulamada birbirlerine rehberlik ederler.

Psikolog Ücretleri

Psikolog Randevu

Psikolog Nedir?

Psikolog mu Psikiyatri mi?

Psikolog İş İlanları

Online Terapi

Online Psikolog

Psikiyatri İlaçları Kullanmak

Bir psikiyatriste başvurmak isteyen pek çok kişi ilaçlar hakkında büyük önyargılar taşıyor ve hatta bu süreci sürekli ertelemeye çalışıyor. Hayatta her zaman her şeye zamanla uyum sağlanabildiği ve alışkanlık gösterilebildiği gibi ilaç kullanma süreçleri de bu şekilde ilerliyor. Bu nedenle bu konunun ertelenmesi ve çekincelerin mevcut olması doğru bir tutum olmuyor.

Sadece ilaca alışma sürecinde değil, aynı zamanda ilaca alışma sürecinde de insanlar başta biraz çekinme, pes etme ve eski düzenine dönme eğilimi gösterirler. İlk başta mücadele etmek doğaldır, ancak süreci başlatmaya karar vermiş olmanız, işler o kadar büyüdüğünde, en zor kısımla yüzleşecek ve uyum sürecinden biraz vazgeçecek güce sahip olduğunuz anlamına gelir. Adımlar sizi tekrar yola getirir.

Psikiyatrı ilaçları noktasında; psikiyatrist unvanını almış olan kimseler tüm süreci en ideal şekilde yürütür ve doğru tanılar için doğru ilaçların kullanılmasını önerirler. Bu sayede endişeleriniz bir uzman kontrolünde giderilir.

İstanbul Psikiyatri Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul