Nöroloji Ayak Yanması

Nöroloji ayak yanması ile ilişkili bazı durumlar meydana gelebilir. Yanan ve ağrıyan ayak sorunları birçok insan için yaşam kalitesini düşürür. Ağırlık taşıyan ayaklarda yanma hissi ve ağrı  hemen hemen herkesin yaşam kalitesini olumsuz bir anlamda etkiler. Ayaklardaki yanık ve ağrıların birçok nedeni olabilir. Doğru teşhis ve doğru tedavi ile bacaklardaki ağrı ve yanma giderilebilir.

Nörolojik Ayak Yanması Belirtileri

Ayak yanması durumu, şiddetli bir şekilde yanma, batma ve kaşıntı ile karakterize bir sendromdur. Ayak yanıklarının en önemli nedenlerinden biri nörolojik bulgulardır. Ayak tabanlarında tam yürüyememe, şiddetli ağrı hissetme, karıncalanma ve çorap ya da ayakkabıyı rahat bir şekilde giyememe gibi belirtiler ayak yanması durumunun en sık gözlemlenmekte olan belirtileridir. örolojik muayene sonrası ayak yanıklarının teşhis edilmesi noktasında elektromiyografi (EMG), kan testleri, MR gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Nöroloji ayak yanması tedavisi noktasında nörolog uzmanları tarafından ayak yanığı sendromuna sebep olan faktörlere bağlı olarak tedavi uygulanır.

Nöroloji Nedir?

Nöroloji Ne Demek?

Nöroloji Kulak Çınlaması

Nöroloji Doktoru

Diyabetik Nöropati

Diyabetik nöropati, diyabetin en sık görülen nörolojik sonucudur. Nörolojik bozukluk olan sinir yaralanmasının belirtileri, kaza sonucu meydana gelen ayak ampütasyonlarının %50-75’inde ortaya çıkar. Diyabetik nöropati, 5 ila 10 yaş arasındaki diyabetli kişilerin %50’sinden fazlasında görülür. Şeker hastalarında görülebilen nöropatide sinirde hassas ve ilgili sensörler yani ağrı ve sıcaklık algısı bozulur. Bu rahatsızlıklar genellikle ayaklar ve dizler arasındaki bölgede ve bacakların aşağısında başlar ve ayrıca alt ellerde, bilek bölgesinde de bulunur.

Hastalar kendilerini genellikle çorap veya eldiven giyiyormuş gibi tanımladıklarından, tıp ders kitapları bu paresteziden eldiven çorabı parestezisi olarak bahseder. Zamanla, bu semptomlar vücuda yayılabilir. Bu duyusal rahatsızlığa ek olarak, görüntülere aşırı ağrı, açıklanamayan hoş olmayan bir yanma hissi eşlik edebilir.  Bu semptomlara ek olarak sinir hasarı, idrar yapma zorluğuna, cinsel aktivitenin azalmasına, anormal terlemeye ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Şeker hastaları ayak bakımını asla ihmal etmemelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, kötü kontrol edilen diyabet, yanma hissine, uyuşmaya, his kaybına ve ayaklarda ağrıya neden olabilir. Nöroloji tedavileri ile bu durumdan kurtulabilmek mümkün bir hale gelir.

İstanbul Nöroloji Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul