Nöroloji Ne Demek?

Nöroloji ne demek konusuna verilecek en net cevap; sinir sistemi bozukluklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp dalı olacaktır. Hastanın beyin veya sinir sistemi ile ilgili sorunları varsa nöroloğa yönlendirilir.

Nöroloji bilimini anlamadan önce nöronların yapılarının incelenmesi de bir hayli önem arz eder. Yani nörolojinin temeli adından da anlaşılacağı gibi sinir hücreleridir. Nöronları kuyrukları ve merkezleri bulunmakta olan beyin hücreleri şeklinde tanımlamak mantıklıdır.

Nöroloji Nedir?

Nöroloji nedir sorusuna Nöroloji, genellikle cerrahi ve teşhis dışında bulunmakta olan tüm cerrahi uygulamaların yönetimini gerçekleştiren ve beyin, omurilik, beyin sapı ve sinir sistemi ve kasların ilgili bozuklukları ile ilgilenen tıp bilimidir demek en doğru cevap olacaktır. Semptomlar esas olarak genetik faktörlere bağlı olarak gelişen nörolojik bozuklukların semptomlarına benzer olduğu için tanı zor olabilir.

Nöroloji Nedir?

Nöroloji Kulak Çınlaması

Nöroloji Doktoru

Nöroloji Çocuk Doktoru

Nöroloji Neye Bakar?

Nöroloji alanında uzmanlaşmış nörologlar; görme, konuşma, koordinasyon, refleksler ve yürüme testlerini içeren fiziksel muayenelerle karmaşık durumları teşhis edebilen çok yetenekli kişilerdir. Daha geniş anlamda hangi bölümler nöroloji olarak kabul edilir sorusuna verilen yanıtlara baktığımızda detayları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Baş ağrısı (kronik baş ağrısı, migren ve gerilim ağrısı, küme ağrısı)
  • Felç ve serebrovasküler hastalık (kanama, tıkanıklık, su toplaması, kan damarlarında problemler)
  • Kas hastalıkları (myastenia gravis, miyopati)
  • Multipl Skleroz (MS) ve Diğer İnflamatuvar Beyin Hastalıkları
  • Beyin enfeksiyonu (ensefalit)
  • Vertigo (baş dönmesi)
  • Yüz felci
  • Periferik sinirleri içeren bozukluklar (nöropati, diyabet veya diğer bozukluklara bağlı nöropati)
  • Ani şiddetli ağrı (trigeminal nevralji, glossofaringeal ağrı, oksipital nevralji)

Nöroloji Bölümü Hakkında

Nöroloji görevleri noktasına bakıldığında, merkezi ve periferik sinir sistemlerini etkileyen giderek daha çeşitli bir dizi bozukluğu tedavi eder. Daha önce de belirtildiği gibi inme, Parkinson hastalığı, beyin tümörleri gibi birçok hastalık söz konusudur. Her yerdeki nörologlar, alzhemier, hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamaya ve bu konuda geniş bir araştırma yelpazesiyle tedaviyi ilerletmeye devam etmeye kararlıdır. , zihinsel, fiziksel olarak Genel sağlığınızın bu alanda uzmanlaşmış bir nörolog tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir.

İstanbul Nöroloji Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul