Nöroloji Nedir?

Nöroloji nedir diye bakıldığında nörolojikan damarları, beyin, kaslar ve sinirler dahil olmak üzere sinir sistemi bozukluklarıyla ilgilenen bir tıp dalıdır. Nöroloji terimi, “sinir” anlamına gelen “nöron” ve “öğrenme” anlamına gelen “logia” olmak üzere iki kelimeden oluşur. Nörolojinin ana alanları otonom sinir sistemi, merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemidir.  Nöroloji alanında çalışmakta olan doktorlara nörolog denir.

Sinir sistemi beyin, omurilik ve sinirlerden oluşur. Birlikte, vücudun tüm işleyişini kontrol ederler. Sinir sisteminin herhangi bir yerindeki problemler hareket etmeyi, konuşmayı, yutkunmayı, nefes almayı veya öğrenmeyi zorlaştırabilir. Bu sorunların nedenleri, tanı ve tedavisi nörologlar tarafından gerçekleştirilir.

Nörolojik hastalıklar genel olarak kendilerini belirli duygusal ve fiziksel reaksiyonlar aracılığı ile belli eder. Sizler tüm bu reaksiyonlar kapsamında derhal bir nöroloğa başvurmalı hastalığınızın tanı ve tedavi süreçlerinin bir an önce başlatılmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde bu durum çok daha farklı boyutlara erişebilir, genel sağlığınız bundan oldukça olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Nöroloji Ne Demek?

Nöroloji Kulak Çınlaması

Nöroloji Doktoru

Nöroloji Çocuk Doktoru

Nörologlar Neye Bakar?

Nörologlar, sinir sisteminin tüm bölümlerini etkileyen çok çeşitli hastalıkların ve nöromüsküler bozuklukların tanı, takip ve tedavisinde görev alırlar. Bu bozuklukları teşhis etmek ve izlemek için sinir iletimini ölçen testler ve görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır.

Nöroloji neye bakar sorusuna gelince ise tüm bu teknikler ve testler kapsamında nörologlar anı hafıza kaybı durumlarına, uzuv uyuşması durumlarına, zihinsel bozuklukları olan vücut spazmları meydana gelmesine, omurilik yaralanması durumuna ve de vücudun farklı bölgelerinin kasılması durumlarına bakarlar. Yukarıdaki hastalıklardaki faktörler genellikle genetiktir. Bu hastalıklar, beyin bölgesinin farklı bölgelerine verilen hasar sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle erken bir zamanda teşhis ve tedavi hayat kurtarma potansiyeline sahiptir.

Nörolojik Hastalıklar Karşısında Nasıl Bir Tutum Sergilenmelidir?

Nöroloji hastaları ve nörolojik bozukluklar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar tüm vücudu etkiler ve zihinsel ve fiziksel olarak ön plana çıkar. Hastalığın tedavisi için erken teşhis ve teşhis çok önemlidir. Bu nedenle herhangi bir olası nörolojik semptom veya bulgunuz varsa mutlaka uzman bir nöroloğa başvurmalısınız.

İstanbul Nöroloji Doktorları bilgilerine aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul