Kardiyoloji ve Kalp Damar Farkı

Kardiyoloji ve kalp damar farkı, pek çok kişi tarafından sık sık merak ediliyor. Bir hastanede randevu alırken veya bir uzmanı ziyaret ederken, insanlar genellikle hangi bölüme, kime gideceğini merak ediyor. Bu iki bölüm arasında büyük bir fark var. Kardiyologlar, durumu belirlemek ve bir tedavi planı geliştirmek için genellikle insanları bu durum için tarar. Bu aşamada tedavi cerrahi müdahale ile yapılıyorsa kalp damar cerrahisi bölümlerine yönlendirilecek ve bu bölümlerin cerrahları tarafından gerekli olan tüm cerrahi müdahaleler yapılacaktır.

Kardiyoloji Neye Bakar?

Kardiyoloji ve kalp damar özelliklerini ayırt edebilmek için önce size kardiyoloji hakkında daha fazla bilgi vermekte fayda var. Hangi durumlarda bir kardiyoloğa gitmeniz gerektiğini ve bir kardiyoloğun tam olarak ne yaptığını öğrenmeniz sizler için çok daha faydalı olacaktır.

Kardiyoloji, bakıldığında temel olarak dolaşım sistemi ile ilgilenen bölümdür. Kardiyoloji, bir zamanlar dâhiliye tıbbı olarak kabul edildi, bugün değişti ve giderek bağımsız bir bilim olarak görülüyor. Kardiyoloji, kalp ve dolaşım sisteminin tüm hastalıklarını detaylı olarak inceler.

Genellikle göğüs ağrısı, nefes darlığı, aritmi, doğuştan kalp hastalığı, aterosklerotik kalp hastalığı, sol kol ve çene ağrısı, ağrılı terleme ve mide bulantısı ve koroner arter hastalığını tedavi eder. Kardiyoloji bölümü ile kalp damar cerrahisi bölümü sık sık karıştırılır ve bazı hastalıklar kalp damar cerrahisi ile tedavi edilir. Ancak, iki departmanın görevleri oldukça farklıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, kardiyoloji öncelikle hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir.

Kardiyoloji Muayenesine Giderken Aç mı Gidilir?

Kardiyoloji Neye Bakar?

Kardiyoloji Nedir?

Kardiyoloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kardiyoloji Doktoru

Kardiyoloji Randevu Al

Kalp Damar Cerrahisi Neye Bakar?

Kardiyoloji ve kalp damar farklı mı noktasında kalp ve damar cerrahisi adından da tahmin edebileceğiniz gibi, tamamen işin cerrahi kısmı ile ilgilidir. Hastanın kalp veya damar ile ilgili mevcut sorunları varsa öncelikle bir kardiyoloğa danışılmalıdır. Kardiyoloji bölümünü ziyaret ettikten sonra kişinin hastalığının kesin teşhisi konulur. Bu tanı, hastanın nasıl tedavi edileceğini belirlemek için kullanılır. Tüm bunlar sonucunda da tanısı konulan hastalığa göre kamp damar cerrahisi tarafından cerrahi müdahaleler yardımı ile hastalığın tedavisi gerçekleştirilir.

İstanbul Kardiyoloji veya Kalp Damar Cerrahisi Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul