Kardiyoloji Neye Bakar?

Kardiyoloji neye bakar sorusuna verilebilecek en kısa yanıt kalp ve damar hastalıkları olacaktır. Kardiyoloji, kalp damar hastalıklarının teşhis, tedavi ve tedavi sonrası bakımıyla ilgilenen tıp dalının adıdır. Kardiyoloji bölümünde görev yapmakta olan kardiyologlar, kalp krizi, kardiyak aritmi, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon gibi durumların tedavisini gerçekleştirirler.

Kalpte Atım Bozukluğu

Kardiyolojinin tedavi ettiği hastalıklar arasında kalpte atım bozukluğu da bulunur. Kalbin normal düzeydeki elektriksel aktivitesi, sinüs düğümü adı verilen bir bölgedeki elektriksel aktivitenin sonucudur. Kalp atış hızını düzenleyen elektriksel uyarılar düzgün çalışmıyorsa, kalp çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz atar. Bu duruma aritmi denir. Bu hastalık kalp çarpması, aşırı yorgun düşme ve sürekli nefes güçlüğü çekme gibi belirtiler ile kendini gözlemlenebilir bir hale getirir.

Elektrik sinyalleri, kalp kasının normal çalışmasını sağlayan şeydir. Kalbin tipik olarak bu akımı oluşturan belirli odak noktaları ve onu taşıyan belirli yolları vardır. Belirli yollar boyunca dağıtılan bu düzenli akış sayesinde, kalp normalde kan pompalamak için dakikada 60 ila 80 kez kasılır. Bu akımın oluşumunu veya iletimini engelleyen faktörler aritmilere neden olabilir. Bu faktörler kalple ilgili değildir, ancak kalbin kendisinden veya dış etkenlerden kaynaklanabilir.

Örneğin, kalp normalden daha hızlı, daha yavaş veya düzensiz attığında bir aritmi meydana gelebilir. Dakikada 60 ila 80 atış olan normal bir kalp atış hızı 100’ün üzerine çıkabilir veya düzensiz hale gelebilir.

Ayrıca kardiyoloji bölümü yalnızca kalpte atım bozuklu hastalığı ile değil, daha pek çok hastalık türü ile ilgilenir.

Kardiyoloji Muayenesine Giderken Aç mı Gidilir?

Kardiyoloji ve Kalp Damar Farkı

Kardiyoloji Nedir?

Kardiyoloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kardiyoloji Doktoru

Kardiyoloji Randevu Al

Kardiyoloji Bölümünün Baktığı Diğer Hastalıklar

Kardiyoloji hastalığı noktası söz konusu olduğunda en sık rastlanan diğer hastalıklar ise:

  • Trisküspit Stenozu
  • Perikardiyal Efüzyon
  • Perikard Tamponadı
  • Kardiyak Tümörler
  • Wolf Parkinson White Sendromu
  • Endokart Hastalıkları
  • Kardiyomiyopati
  • Akut Miyokardit

 

Bu kardiyoloji hastalığı türleri kendilerini kolay gözlemlenebilmekte olan pek çok belirti ile gösterirler. Bu belirtiler arasında hızlı kalp çarpıntıları, hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşama, ansızın bayılma ve de nefes güçlüğü çekme gibi pek çok belirti gözlemlenir. Bu belirtiler ve kardiyologların birikimleri ışığında ise gerekli tetkikler gerçekleştirilir.

İstanbul Kardiyoloji Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul