Jinekolog ve Kadın Doğum Uzmanı Arasındaki Fark

Jinekolog ve kadın doğum uzmanı arasındaki fark konusuna bakıldığında Bir kadın doğum uzmanı-jinekolog, kadınların üreme sağlığı ile ilgilenen bir tıp doktorudur. Bir kadın doğum uzmanı ise hamilelik sırasında ve doğumdan sonra özellikle kadınlarla ilgilenen bir doktordur.

Jinekolog, kadın üreme sistemi ile ilgili sorunları inceleyen bir doktordur. Esas olarak yumurtalıklar, rahim, rahim ağzı ve vajina ile ilgili tüm problemlerle ilgilenir. Düzensiz olgunlaşma döngüleri, bükülmüş üreme organları vb. Birçok hastalık ve bozukluğu tedavi ederler. Jinekologların aksine,  doğum uzmanları genellikle hastalıkları tedavi etmezler. ektopik gebelik, vb. bu tür komplikasyonları ele alırlar.

Birbiriyle örtüşen birçok rol nedeniyle, jinekolog ve kadın doğum uzmanı kişilerin aynı alanda çalıştıklarını ve sıklıkla birbirlerinin rollerini üstlendiğini belirtmek önemlidir.

Jinekoloji Gebelik Hesaplama

Jinekolog Randevu

Jinekolog Neye Bakar?

Jinekolog En Son Ne Zaman İlişkiye Girdiğini Anlar mı?

Jinekolog Nedir?

Jinekologların ve Kadın Doğum Uzmanlarının Görevleri

Jinekolog ve kadın doğum uzman farkı konusunda her ikisinin de belirli görevlere sahip olduğu da belirtilmelidir.

Kadın sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen jinekologlar; serviks, vulva, rahim ve yumurtalıklar ile ilgili konularda uzmanlaşmış olan bir çeşit cerrahtır. Jinekolog muayenesi kadın dış genital organlarının görsel muayenesini içerir. Öte yandan, dudağın dış tarafında bir yumru veya sert doku varsa, akıntının rengini, görünümünü, kızarıklığını ve şişmesini kontrol edin. Vajina ve serviks daha sonra spekulum adı verilen bir aletle görsel olarak incelenir.

Bir kadın doğum uzmanı ise, jinekolojik rahatsızlıkların teşhisini ve de tedavi sürecini gerçekleştirir. Gebelerin gebelik süreci ile ilgili tüm bilgilere erişmesine yardımcı olur. Rahim, yumurtalıklar ve vajina dahil olmak üzere kadın üreme sistemi konusunda uzmanlaşmıştır. Kadın doğum uzmanları toplamak ve hastanın tıbbi geçmişini kaydeder. Kadınların doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası bakım ve tedavisini gerçekleştirir. Gerektiğinde sezaryen ve diğer cerrahi müdahaleler kadın sağlığını tam anlamı ile korumak için gerçekleştirilir. Aynı şekilde bebeğin çok daha güvenli doğması sağlanır. aç  ve diğer profesyonel tıbbi bakım reçete etmek ve uygulamak da kadın doğum uzmanın görev kapsamına dahil edilmiştir.

Jinekolog ve kadın doğum uzmanı farkı söz konusu olduğunda bariz farklar gözlemlenmese de siz bu detaylar çerçevesinde randevu alımı gerçekleştirmelisiniz.

İstanbul Jinekoloji ve Kadın Doğum Uzmanı Doktorlarına aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul