Jinekolog Neye Bakar?

Jinekologlar neye bakar sorusuna verilebilecek yanıtlar oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Kadınlar düzenli kontroller için ve yaşamın belirli aşamalarında sorunlar ortaya çıktığında bir kadın doğum uzmanına başvururlar. Bu bölüm, kadın üreme sisteminin her türlü hastalığının tanı ve tedavisini içerir. Ayrıca hamilelikle ilgili tedavi seçenekleri ve hamilelikle ilgili sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Kısırlık, aşılama ve tüp bebek tedavisi de obstetrik olarak sınıflandırılır.

Jinekologların Görev Kapsamları

Jinekologlar ve doğum uzmanları olarak da bilinen doktorlar serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar, rahim, vajina ve kadın üreme sistemi konusunda uzmanlaşmıştır. Jinekologlar adet problemlerini, doğum kontrolünü, cinselliği, menopozu ve kısırlığı teşhis eder ve tedavi eder. Jinekologlar, kadın üreme sisteminin herhangi bir yerindeki rahmin, yumurtalık kistlerinin ve enfeksiyonların cerrahi olarak çıkarılmasını tespit edebilir. Jinekologlar bakteriyel ve viral enfeksiyonların tespitini gerçekleştirebilir. Kadın doğum uzmanları veya jinekologlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesinden aile planlamasına kadar çok çeşitli alanlarda çalışırlar. Ayrıca genç kadınlarda ergen jinekolojisi, endokrinoloji veya davranış sorunları ile ilgilenir. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar hem sezaryen hem de normal doğum yapabilirler. Ayrıca yasal kürtaj da yapabilirler. Jinekolog tedavisi konusu da bu kapsamda gelişir.

Jinekolog ve Kadın Doğum Uzmanı Arasındaki Fark

Jinekoloji Gebelik Hesaplama

Jinekolog Randevu

Jinekolog En Son Ne Zaman İlişkiye Girdiğini Anlar mı?

Jinekolog Nedir?

Jinekolojik Muayene Nedir?

Bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene, durumunuzla ilgili sorunları inceleme yöntemi ile başlar. Sorun tespit edildikten sonra direkt olarak ilgili tedavi yöntemine başlanabilir. Jinekolojik muayene sırasında elde edilen bilgiler hasta ile doktor arasında gizli tutulur. Bu gizli bilgi sizinle kadın doğum uzmanınız-jinekologunuz arasındadır. Erken teşhis için düzenli jinekolojik muayene yaptırmak epey önemlidir. Adet sırasında bile jinekolojik muayene mümkündür. Ancak rahim ağzı kanama nedeniyle net olarak görülmeyebilir. Bu nedenle smear testi yapılması mümkün değildir. Bu test erken tanı konulması ve uygun tedavinin gerçekleşebilmesi açısından son derece önemlidir. En az 6 ayda bir olacak şekilde jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bu sayede jinekolog görevleri kapsamında bulunan tüm tanı ve tedaviler daha ideal zamanlarda gerçekleşmiş olur. Ve ayrıca olası diğer sağlık problemlerinin tetiklenmesinin de büyük bir ölçüde önüne geçilmiş olur.

İstanbul Jinekoloji Doktorları için aşağıda yer alan linki tıklayarak arama yapabilirsiniz.

doktor bul