Dahiliye Nedir ?

Dahiliye nedir ? Dahiliye doktoru hangi hastalıklara bakar? Bu bölüme gitmek isteyen hastaların arama motorlarında sıklıkla yaptığı aramalardır ikisidir.

Dahiliye diğer adıyla iç hastalıkları bölümü ana dal olarak birçok hastalığının tanısı, tedavisi ile takibini gerçekleştirir.

Kendi içinde birçok dala ayrılan dahiliye bölümü 15 yaş üzerindeki çocukluk çağını aşmış bireylerin iç organ sistemlerinde yaşadığı sağlık sorunları ile ilgilenir.

Dahiliye Nedir ? Dahiliye Bölümü Hangi Testleri Yapar ?

Dahiliye doktoru hastanın hastalık öyküsü ve şikayetlerine göre gerekli gördüğü testleri ister. Dahiliye bölümünde hastadan istenebilecek testler ise şunlardır;

– Kan ve idrar gibi laboratuvar testleri,

– Radyolojik testler,

– Endoskopi

– Röntgen,

– Ultrason,

– MR,

– Mamografi,

– Bilgisayarlı tomografi,

– EKG ,

– Ekokardiyografidir.

Dahiliye Bölümü Hangi Testleri Yapar ?

Dahiliye Neye Bakar ?

Dahiliye Randevu

Dahiliye Vitamin Testi Yapar Mı?

Vücudumuzda ki vitamin değerlerini kan testleri ile öğreniriz. Vitamin değerlerinin azlığı bir çok hastalığa neden olduğu için vücudumuz için oldukça önemli olan vitaminler için gerekli kan testini dahiliye bölümü de yapmaktadır.

Yorgunluk ve Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kişilerin yaşadığı yorgunluk ve halsizlik için gitmeleri gereken bölüm öncelikle Dahiliye yani iç hastalıkları bölümüdür.

Dahiliye doktoru gerek görürse hastayı romatoloji, fiziksel tedavi ve rehabilitasyon, endokrinoloji gibi bölümlere de yönlendirebilir.

Dahiliye Cilt Hastalıklarına Bakar Mı?

Birçok enfeksiyon türü gibi cilt enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da iç hastalıkları kliniklerinin uzmanlık alanına girer.

Dahiliye Uzmanı Nasıl Olunur?

Dahiliye uzmanı olmak için 6 yıllık tıp fakültesi bitirdikten sonra ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) yeterli puanı almak Dahiliye (İç Hastalıkları) üzerine uzmanlık eğitimi almak 5 yıl boyunca asistan pozisyonunda çalışmak gereklidir.

Dahiliye Doktorlarına aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul