Dahiliye Bölümü Hangi Testleri Yapar ?

Dahiliye bölümü hangi testleri yapar ? Dahiliye bölümünde istenen testler hangileridir? Soruları dahiliye bölümüne gidecek olanların internette yaptığı aramalardandır.

Dahiliye bölümü iç organları etkileyen tüm koşullarla ilgilenen ana dal olarak hizmet veren tıp bölümüdür. Dahiliye doktorları, akla gelebilecek çok sayıda hastalığın tanı, tedavisi ve hastalık sonrası takibi ile ilgilenmektedir.

Dahiliye Bölümü Hangi Testleri Yapar ?

Tıbbın her dalında olduğu gibi dahiliye bölümünde de testler hastalığın doğru teşhis edilmesi için oldukça gereklidir. Test yöntemlerinin yeni teknolojilerle birlikte gelişmesi ile birçok hastalık ilerlemeden tedavi edilebilmektedir. Buda hastanın iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kaliteli bir hayat yaşamasını sağlamaktadır.

Dahiliye bölümünde hastalığın teşhisi için laboratuvar tetkikleri (kan, idrar ve gaita testi), MR, ultrasonografi, röntgen, bilgisayarlı tomografi, kemik yoğunluğu ölçümü, EKG gibi birçok teknolojik yöntemden faydalanılmaktadır.

Dahiliye Nedir ?

Dahiliye Neye Bakar ?

Dahiliye Randevu

Dahiliye Bölümünde D Vitamini Testi Yapılır Mı ?

D vitamini, vücudumuzun sağlığı için gerekli olan vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini eksikliği hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur.

D vitamini vücudumuza güneşten ve besinlerden alır. Diş ve kemik sağlığı açısından önemli olan D Vitamini kas gücünü ve kas kütlesini arttırır. D vitamini diyabete karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Vücudumuzun sağlığı için çok önemli olan D Vitamini kan tahlilinde belli olur. D Vitamini testi Dahiliye bölümünde de yapılmaktadır.

D Vitamini Yüksekliği Nedir?

D Vitamini düşüklüğü yukarıda belirttiğimiz hastalıkların yaşanmasına neden olurken yüksekliği de vücudumuz için zararlıdır. D vitaminin yüksekliği zehirlenmelere neden olmaktadır. Yüksek D vitamini, organlarda ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimlerine neden olmakta ve bunun sonucunda böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve damar sorunlarına neden olmaktadır.

Dahiliye Doktorlarına aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul