Yaz Aylarında Formda Kalmak İçin Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta

Yaz Aylarında Formda Kalmak İçin Bilinmesi Gereken 8 Püf Nokta Yaz mevsimini formda geçirmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Yaz aylarında formda kalmak için bilinmesi gerekenleri hazırladık.

Yaz aylarında formda kalmak için bilinmesi gerekenler

özellikle pek çok kadının öğrenmek istediği bir konudur. Yaz mevsimine formda girmek ve bu ayları formda geçirmek herkesin istekleri arasında yer alıyor. Bu aylara formda girmek ve yaz aylarında formda kalmak için bilinmesi gereken 8 püf noktayı sizler ile paylaşıyoruz.

1)Kahvaltı Atlanmamalı

Özellikle diyet dönemlerinde veya kilo kontrolü yapılmak istenen dönemlerde kahvaltı atlanabilen öğünler arasında yer alıyor. Fakat kilonun ve gün içerisinde alınan kalori miktarının kontrol edilebilmesi için kahvaltı yapmak çok önemlidir.

2) Yeterli Miktarda Su İçilmeli

Yaz aylarında formda kalmak için dikkat edilmesi gerekenlerden biri su tüketimidir. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havalar nedeniyle vücudumuz su kaybı yaşıyor. Bu su kaybıyla yeterli miktarda su tüketilmemesi vücutta ödem oluşmasına sebep oluyor.

3) Karbonhidrat Tüketilmeli

Karbonhidrat tüketimini tamamen durdurmak yanlıştır. Yeterli enerjiyi alabilmek için az da karbonhidrat tüketilmelidir.

4) Hareket Edilmeli

Yazın formda kalmak için yeteri kadar hareket etmek de oldukça önemlidir. Sıcak havalar ve tatil nedeni ile hareket kısıtlanmaları yaşanabilse de düzenli egzersiz yapılmalıdır.

5) Yemekler Yavaş Tüketilmeli

Yemekleri çok hızlı tüketmek ve az çiğnemek sindirimi yavaşlatmakta ve de zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yemekler olabildiğince çiğneyerek ve yavaş tüketilmelidir.

6) Protein Alımını Arttırılmalı

Protein tüketimi kilo vermeye yardımcıdır. Bu nedenle her mevsim düzenli olarak protein tüketilmelidir. Mümkünse her gün balık, tavuk veya kırmızı et tüketilmelidir. Bu yiyecekler yazın formda geçirmek için gereken besinlerdendir.

7) Aşırı Yağlı Yemeklerden Uzak Durulmalı

Özellikle yaz aylarında çok yağlı kızartmalar, ağır hamur işleri tüketmek sindirim sistemini ve sağlığı kötü etkilemektedir. Bu nedenle sıcak havalarda daha hafif yağlı yiyeceklerin tüketilmesi tercih edilmelidir.

8) Öğün Atlamayın

Yaz mevsiminde sıcak havalar nedeniyle özellikle öğle öğünleri atlanabiliyor. Fakat yaz aylarını formda geçirmek istiyorsanız öğün atlamamaya ve ara öğünlerin tüketimine dikkat etmelisiniz.

Doktor Çalışma listesi bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul