Varikosel Nedir?

Erkek üreme sağlığına etki eden birçok farklı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bizde yazımızda bunlardan biri olan varikosel nedir? Başlıklı konumuzu ele alalım.

Varikosel nedir?

Birçok erkek bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Erkek üremesine etki edebilecek birçok bilinmeyen rahatsızlıklar vardır. Bunlardan biri olan varikosel birtakım belirtilerden sonra farkına varılmaktadır. O zaman çokta bilinmeyen varikosel nedir? Yazımızda ele alalım.

Varikosel erkeklerde testisleri koruyan gevşek cilt torbası olan yani diğer adıyla skrotumda toplar damarın şişerek genişlemesi ve büyümesine verilen addır. Varikosel tıpkı bacaklarda oluşan varislere benzer. Herhangi şikayet olmaması durumunda genelde anlaşılmaz.

Varikosel Belirtileri

Varikosel belirtileri çeşitli etkiler ortaya çıkabilir. Kimi vakalarda sürekli görülen ağrılar bu hastalığın teşhis edilmesine neden olur. Sabahtan akşama kadar ayakta durma ve fiziksel aktiviteler bu ağrıları derinleştirebilir. Uzanma şeklinde dinlenmelerde bu ağrının geçtiği öne sürülür.

Varikoselin diğer belirtilerinden biride hastaların testislerine dokunduklarında plastik yada solucanlara benzeyen bir etki hissettiklerini söylerler. Bu durumu aynı şekilde uzman ürologlarda muayene sırasında rastlar.

Varikosel vakalarından genel olarak rahatsızlık sol testislerde görülür. Bu yüzden bazı hastalar sol testislerinde şişme şikayetiyle doktora başvururlar.

Tüm bunların dışında varikosel belirti vermediği durumlarda yaşanabilir. Fakat çocuk sahibi olmayı isteme durumlarında kontroller sırasında ortaya çıkabilir.

Varikoselin Nedenleri

Varikoseli ortaya çıkmasına neden olan kesin bir sebep söylenemez. Testin toplardamarları içersindeki valflerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak varikoselin oluştuğu ileri sürülür. Valflerin düzgün çalışmaması toplardamarın genişlemesine ve kirli kanın testisler etrafında birikmesine neden olur. Bu durum spermin kalitesini etkileyerek çocuk sahibi olmayı bazı durumlarda engeller.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisi her birey için gerekli olmayabilir. Genellikle sperm kalitesini etkilenip çocuk sahibi olamayanlar varikosel ameliyatı olmaktadır. Bunun yanında varikosel ameliyatı olmadan da baba olan kimseler mevcuttur. Bu rahatsızlığı iyileştirme adına birtakım bitkisel yöntemlerde vardır.

Bitkisel tedavide kullanılan yöntemlerden;

İlki kaynayan suya keçiboynuzları atılarak bunun demlendirilmesinin sağlanmasıdır. Bu kür 1 hafta boyunca sabah akşam içilmesi önerilir. Bundan sonraki 3 ayda ise sadece akşamları tüketilmesi tavsiye edilir.

İkinci olarak at kestanesi varikosel tedavisinde kullanılır. At kestanesi birçok hastalığın şifasının yanında bu rahatsızlığın tedavisinde de olumlu etkiler yapar. Toplardamarın rahatlamasını ve temizlenmesini sağlar. 1 bardak sıcak suyun içine bir damla at kestanesi damlatılarak gün içinde 2 defa tok tüketilmesi önerilir. Ağrılarda azalma ve şikayetlerin giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Son olarak kan dolaşımında oldukça etkili üzüm çekirdeği kullanılabilir. Üzüm çekirdeği yağı ile bitki çayı her sabah tüketilerek bu toplardamarların eski fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.

Varikoselin tedavi yöntemlerinden biride ameliyattır. Fakat bunun için öncelikle böyle bir teşhisin konulması ve kısırlık durumunun olması gerekir. Mikro cerrahi yöntemlerle kasıkta açılan 2 cm’lik kesiden testislere müdahale edilir. Varikosel ameliyatları genel olarak 1-2,5 saat arasında değişir.

Varikosel ameliyatından sonra iyileşme süresi kısadır. Ameliyat sonrası 2-3 gün için toparlanılır. 1 hafta 10 gün sonunda normal aktivitelere dönülebilir.

Varikosel tekrarlama durumu mikro cerrahi yöntemlerde yapılan ameliyatlardan sonra çok düşüktür. Ayrıca sperm kalitesinde iyileşmeler gözlemlenir. Bu iyileşme yüzde 60 yüzde 70 olarak değerlendirilebilir.

Tüm bunlara bakıldığında varikosel ameliyatı sonrası riskli ve ciddi durumlarla karşılaşılmaz. Riskleri arasında enfeksiyon, varikosel tekrarlaması, toplar damar hasarı, testislerin çevresinde sıvı birikmesi yaşanabilir. Bu riskler her ameliyat olan kimsede gerçekleşmez. Gerekli durumlara göre doktorun vereceği karara göre bu ameliyat olunabilir.

Üroloji doktorlarını bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul