Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?, Tırnak Kırılması, Tırnakların zaman geçtikçe zengin vitamin ve minerallerden yoksun kalması ya da dış etkenlerden dolayı zayıflaması ile birlikte bunun neden olduğu kırılmadır. Tırnak kırılmasının nedenleri nelerdir?, tırnakların kırılmaması için ne yapmam gerekir?, Tırnaklar en sert haline nasıl getirilir? bu sorunların cevaplarını bu yazımızda sizlere vermeye çalışacağız.

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

  1. Elleriniz devamlı kimyasal maddeler ile içli dışlı ise ve sürekli deterjan ile uzun süre zaman geçiriyorsanız.
  2. Yeteri kadar düzenli beslenme alışkanlığınız yoksa.
  3. Bazı durumlarda da metabolizmadan dolayı neden olan hastalıklar da tırnak kırılmasına neden olmaktadır. Genellikle tiroit bezleri buna neden olur.

Tırnaklarınızın Susuz Kalması : Tırnak kırılmasının nedenleri için hemen hemen herkesin bildiği ilk sorunun cevabı vücudumuzun tabi doğal olarak da tırnaklarımızın susuz kalmış olma durumudur. Tırnaklarınız devamlı kırılıyorsa ilk başta yeterli miktarda su içmeye dikkat etmelisiniz. İçmeniz gereken su miktarı günlük 2 litre sudur. Her gün 8 bardak su içerseniz tırnaklarınızın kırılmasının önüne geçersiniz. Bu da otomatik olarak tırnaklarınızı güçlendirip daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.

Yağ Eksikliği Sorunu : Tırnak kırılmalarında suyun eksikliği nasıl önemli ise aynı ölçüde yağ eksikliğinin önemi de son derece büyüktür. Yağ eksikliğinde kasıt olarak ekstradan yağlı yiyecekler tüketmeniz anlamına gelmemektedir. Beslenmeniz ile birlikte doğru orantılı olarak yeterli miktarda yağ almanızı hedeflemektedir. Vücudunuzda su eksikliğini giderdiğiniz takdirse tırnaklarınız nasıl güçlenecekse yağ eksikliğini de giderdiğiniz zaman tırnaklarınızda ki kırılma problemini de en az düzeye indirmiş olacaksınız.

Vitamin Eksikliği : Tırnak kırılmasının bir başka nedeni ise kesinlikle vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Belki de en önemli nedenlerden bir tanesi olan vitamin eksikliği bütün vücudu etkilediği gibi tırnaklarınızın şeklinden de bu durumu çok kolay anlayabilirsiniz. Vitamin ile mineral eksikliği tırnak kırılması, tırnak yırtılması ve aynı zamanda son derece güçsüz olan tırnaklar anlamına gelir. Kalsiyum yetersizliği, A vitamininin eksikliği, magnezyum yetersizliği, D vitamini yetersizliği, demir eksikliği ve çinko eksikliği tırnak kırılmanın nedenlerinde eksik olan vitaminler olarak bilinir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi tırnak kırılması probleminde de yapılması ve uygulanması gereken husus dengeli beslenmekten geçmektedir. Eğer yaşam tarzınızdan dolayı dengeli bir şekilde beslenemiyorsanız eczanelerden kolayca bulabileceğiniz ilaçlar ile dengeli bir şekilde beslenmeye başlayabilirsiniz.

Tırnaklarınızın kabarması, tırnaklarda çukurlaşma meydana gelmesi, tırnaklarda meydana gelen uzunlamasına çizgiler ve tırnakların ortadan ayrılması problemleri demir eksikliğinden kaynaklanan başka tırnak sorunlarıdır.

Tırnak Kırılmasını Önlemek

Bir doktor yardımı ile birlikte vücudunuzda eksik olan maddeyi daha fazla almaya çalışıp tırnak kırılmasını kolay bir şekilde engelleye bilirsiniz. Demir eksikliği sorununun önüne geçtiğiniz halde tırnaklarınızda yinede kırılma sorunu yaşanıyor ise başka bir eksiklik olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Havuç suyu, üzüm suyu ve erik suyu demir eksikliğine iyi gelmektedir. Taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz.

Tırnak kırılmasının önüne geçmek istiyorsanız ilk başta bu sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk başta cilt doktoruna veya iç hastalıklarında uzman olan bir doktora başvurup bunu tahlil yaparak öğrenmelisiniz. Bu sorunun tedavisi de bu yönde kesin ve kalıcı bir şekilde hallolmuş olur.

Tırnak Kırılmasının Nedenleri

1- Tırnaklarınız kolay kırılıyor ise bunun en önemli nedeni vitamin eksikliğinden dolayıdır. Beslenmede düzensizlik ya da vitamin eksikliği sorununuz yoksa güneş ışınlarının etkisi veya deterjanın etkisi gibi dış faktörlerden korunmanız gerekmektedir.

2- Tırnaklarınız için kullanabileceğiniz sertliği en az düzeye indiren ancak esnek yapısını arttırdığından dolayı kırılmaları engelleyen solüsyonları kullanmakta fayda olabilir.

3- Yine Aynı şekilde direkt olarak uygulandığı için tırnakları güçlendiren ve aynı zamanda tırnakların bakımını yapan solüsyonları da kullanabilirsiniz. Bu solüsyonları eczanelerden temin edebilirsiniz.

4- Eczanelerden aldığınız bu solüsyonları kullanmaya başladığınız anda artık gün gün bunun etkisini görürsünüz. 21 gün geçtikten sonra artık hem tırnaklarınız daha sağlıklı bir şekilde uzar hem de kırılmaları engellemiş olursunuz.

5- Tırnaklarınız çok kolay ve sık sık kırılıyor ise vücudunuz da yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. İlk olarak kendinize ne kadar su içiyorum? Gün içinde içtiğiniz su 8 bardaktan az ise tırnaklarınızın da kuruma ve kırılma ihtimali yüksek olur.

6- Tırnak kırılmasında mineral eksikliğini de göz ardı etmemelisiniz. Kalsiyum, demir, çinko, A, magnezyum, D vitaminleri bakımından destek almanızda fayda vardır.

İstanbul Doktor Bul  arama robotumuza giriş yaparak  istediğiniz dahiliye doktorları bulabilirsiniz yapabilirsiniz.

doktor bul