Sünnet İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sünnet için hangi doktora gidilir ? Sünnetin faydaları? Sünnet yaşı nedir ? sorularının cevabı bu yazımızda…

Yüzyıllardır uygulanan sünnet devlet ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Basit bir işlem gibi görünen sünneti işin uzmanı olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırılması gerekir. Çünkü yanlış yapılan sünnet ileride çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sünnet İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sünnet işlemi hastanelerin Üroloji bölümlerinde yapılmaktadır. Üroloji uzmanı sünnet işlemini gerçekleştirmeden önce bazı tetkikler istemektedir. Yapılan bu tetkikler sayesinde çocuğun sünnet için engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığına bakılır.

Sünnetin Faydaları?

Sünnetin sağlık açısından birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararları ise şunlardır;

– İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

– Sünnette penis üzerinden alınan parça sayesinde sünnet derisi iltihapları ve sünnet derisi darlıkları gibi problemlerin önüne geçilmektedir.

– Sünnet olunmadığı takdirde bu deri penis apselerine sebep olabilir.

– Sünnet işlemi erkeklerde  HIV virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığı başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalığa karşı ciddi oranda bir koruma sağlamakta ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve serviks kanseri sünnetli kişilerde daha az görülmektedir.

– İdrar çıkışına engel teşkil edebilir.

– Sünnetli erkeklerde kısırlık oranı sünnetsiz erkeklere göre daha azdır.

– Penis kanserine karşı bir koruyucudur.

Sünnet Yaşı Nedir ?

Doğumdan itibaren her yaşta yapılabilen sünnet için uzmanlar bebek hastaneden çıkmadan önce ya da ilk 1 ay içerisinde yapılmasını öneriyor. 2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda ise sünnet bu yaş aralığındaki çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başlamaları ve bu nedenle cinsel organlarıyla ilişkili cerrahi girişimlerde bulunmak çocukları olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle önerilmemektedir. İlk 2 yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde ise çocuğun sağlıklı iletişim kurabileceği 6-7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uzmanlar tarafından uygun görülmektedir.

Üroloji Doktorları doktor bilgilerine ve doktor listesine ulaşmak için aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklamanız gerekmektedir.

doktor bul