Sinüs Rinse Kit Nasıl Kullanılır

Burun yıkama amacıyla verilen plastik yumuşak bir şişe, ucunda burun deliğine uygun olarak yapılmış yuvarlak bir uç ve kutunun içerisinde de belirli sayıda tuz-karbonat karışımı içeren toz bulunan burun yıkama sistemine sinüs rinse denilmektedir. Peki, sinüs rinse kit nasıl kullanılır, günde kaç kere kullanılmalıdır?

Sinüs Rinse Kullanımı

Sinüs rinse kit içerisinde poşet içerisinde tuz karbonat karışımı ve plastik şişe bulunmaktadır. Poşet içerisindeki toz karışım plastik şişe içerisine aktarılır. Şişe içerisine 240 ml çizgisine kadar distile su ya da kaynatılmış ve soğutulmuş su eklenir ve homojen karışım sağlanıncaya kadar çalkalanır. Hazırlanan bu çözelti ise bacaklar her iki yana omuz mesafesi kadar açılarak baş hafif öne eğik pozisyonda durulur ve plastik şişe burun deliğinden içeri sokularak sıkılır. Bir burun deliği için şişenin yarısı sıkılır. Plastik şişe içerisinde kalan diğer yarı çözeltiyse diğer burun deliğine aynı şekilde sıkılır. İşlem yapılırken ağız yolu açık olmalıdır. Burun yolundan alınan çözelti pozisyon doğru uygulanmazsa kulak yoluna kaçabilir ve iç kulakta zarı zedeleyebilir. Sinüs rinse kit kullanımında burun deliğinden uygulanan çözelti ağız yolu ile dışarı atılabilmektedir.

Sinüs Rinse Günde Kaç Kere

Sinüs rins kit içerisinde bulunan diğer poşet toz karışımları tekrar kullanılmak üzere uygun şekilde saklanır. Bu arada sinüs rinse kit içerisinde bulunan ve bir kere kullanılmış olan plastik şişeyse sıcak suyla  deterjanlanarak yıkanmalı ve iyi şekilde durulanmalıdır. Durulanan plastik şişenin enfeksiyon etkenlerine karşı korunabilmesi için ağzı açık bir şekilde güneş alan bir yerde kurumaya bırakılmalıdır. Tüm bu önleme rağmen plastik şişenin bir ayı geçmesi durumunda kullanılmaması gerekmektedir. Sinüs rinse kitin nasıl kullanıldığı ve günde kaç kere kullanıldığı ile ilgili olarak bilinmesi gereken diğer bir husussa plastik şişenin sadece bir kişi tarafından kullanılmasıdır. Kitlerin kullanımı konusunda rast gele kullanım zararlı olabilmektedir. Kulak zarı ameliyatı sonrasında, orta kulak iltihabında veya burun ameliyatından sonra kitlerin kullanımı doktor önerisi dışında zararlı olacağından önerilmedikçe kesinlikle kullanılmamalıdır. Günde iki defaya kadar uygulanabilir.

İstanbul Doktor Bul  arama robotumuza giriş yaparak Kulak Burun Boğaz doktorları bulabilirsiniz yapabilirsiniz.

doktor bul