Radyasyon Onkolojisi Nedir ?

Radyasyon onkolojisi nedir ? Radyasyon onkolojisi ne yapar? sorusu bu bölüme gidecek olan hastaların merak ettiği soruların başında gelir.

Radyasyon Onkolojisi doktorları, iyonizan radyasyon kullanarak kanser tedavisine yardımcı olan, radyasyonun kansere etkilerini araştıran ve uygulama yapan uzmanlardır.

Radyasyon onkolojisi kliniklerinde radyocerrahi ve radyoterapi olmak üzere 2 farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Uzman hekim ve sağlık personellerinden oluşan multidisipliner ekip hastaya hangi tedavinin uygulanacağına birlikte karar verir.

Kanser hastalarının büyük bir çoğunluğu hastalıklarının herhangi bir evresinde radyoterapi tedavisi görürler. Bu bölümde uygulanan radyoterapi (ışın) tedavisi kanser hastalığının önemli ve başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

Radyasyon Onkolojisi Nedir ? Radyasyon Onkolojisi Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Radyoterapi yani halk arasında ki adıyla ışın tedavisi tek başına, cerrahi veya ilaç tedavisi (“kemoterapi”) ile birlikte de uygulanabilmektedir. Radyasyon onkolojisinin uygulama amaçları şunlardır;

– Tek başına olacak şekilde hedeflenerek, yüksek dozlu ve kısa süreli tedavi amacıyla,

– Cerrahi operasyon öncesi tümörü küçültme amacıyla,

– Cerrahi operasyon sonrasında vücutta mikroskop düzeyinde kalmış olabilecek kanser hücrelerini yok etmek amacıyla,

– Bazı kanser türlerinde cerrahi operasyon esnasında,

– Kemoterapi ile birlikte tedavi amacıyla uygulanır.

– Hastanın iyileştirmesinin mümkün olmadığı bazı durumlarda ağrı, kanama gibi şikayetleri azaltma amacıyla da uygulanır.

 Radyasyon Vücuttan Kaç Günde Atılır ?

Radyasyon vücuttan idrarla ve bağırsaklar yoluyla atılmaktadır. Hastaya verilen radyoaktif maddeye göre vücuttan atma süresi farklılık gösterir. Nükleer tıpta en sık kullanılan radyoaktif madde teknesyum olup yarı ömrü 6 saattir. Genellikle intravenöz enjeksiyonla verilen teknesyum’un tamamı pratik olarak 24 saatte vücuttan atılır. Eğer iyot-131 kullanılıyorsa vücuttan tamamen temizlenmesi için pratik olarak 1 ay geçmelidir. Galyum-67, Talyum-201 gibi radyoaktif maddeler de pratik olarak 12-13 günde vücuttan atılırlar.

Radyasyon Onkolojisi Doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul