Psikiyatri

Psikiyatri Ruhsal hastalıklarla ilgilenen bir branşdır. Doktorlar kişinin davranışlarındaki bozuklukları ve yanlışları tespit ederek duruma göre tedavi uygular.

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Psikiyatrist bölümünün ilgilendiği hastalıklar: Depresyon, Panik Bozukluk ve Anksiyete Bozuklukları, Bipolar Bozukluk, Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Kişilik Bozuklukları, Disosiyatif Bozukluklar, Demanslar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Akut ve Posttravmatik Stres Bozukluğu, Somatoform Bozukluklar, Cinsel İşlev Bozuklukları ve Uyku Bozukluklarıdır.

Psikiyatrist Hangi Tahlil ve Testi Yapar

Yetişkin bireyler için: SGOT, SGPT, GGT , ALP ,ÜRE , Kreatin, AKŞ , HGAC, Sedimasyon ,CRP,TSH, FT4 , FT3,FOLAT, B12 VİTAMİN ,D3 VİTAMİNİ,Lipit paneli, Tam kan sayımı, Ferritin Çinko, Homosistein, Sodyum, Magnezyum , Potasyum.

Çocuk ve Ergenler için: SGOT, SGPT, GGT , ALP ,ÜRE , Kreatin, AKŞ , HGAC, Sedimasyon ,CRP,TSH, FT4 , FT3,FOLAT, B12 VİTAMİN ,D3 VİTAMİNİ,Lipit paneli, Tam kan sayımı, Ferritin Çinko, Growth Hormon, Sodyum, Magnezyum , Potasyum.

En İyi Psikiyatri Doktorları

Tüm psikiyatristler iyi eğitim almış bilgili kişilerdir.

Psikiyatri Doktoru Tavsiye ve Psikiyatri Doktoru Yorumları

Doktor bul sitesi doktor önermez. Doktor yorumlarına ulaşmak içinse sitemizde bulunan Psikiyatri bölümünden bakabilirsiniz.

Psikiyatri Doktoruna Nasıl Randevu Alınır

Psikiyatrist randevusu almak için alo 182’yi yada MHRS sistemini kullanabilirsiniz.

Psikiyatri Tedavisi

Psikiyatristler öncelikle ruhsal bozukluklar yaşayan kişinin davranışlarındaki yanlışlık ve bozukluklara bakar. Baktıktan sonra ruh sağlığının ciddiyetine göre tedavi süreci başlar.

Ayakta tedavi: Bireysel psikoterapi, Grup terapisi, Aile ve Çift Terapileri, Destek grupları, İlaç tedavileri, Psikosomatik tedaviler (EKT –elektrokonvulzif tedavi-, TMS), Çift Teşhis Tedavisi.

Yatarak Tedavi: Şiddetli ruhsal bozukluk belirtileri olanlar, Halüsinasyonları veya hezeyanları olanlar, Kendisine ya da başkalarına zarar verme riski olanlar, Ruhsal bozukluğu nedeniyle kendilerine bakma yeteneğini kaybedenler Yatarak tedavi görürler çünkü etrafında bulunan kişilere zarar verebilme olasılıkları bulunmaktadır. Tedavi sürecinde yapılanlar ise şunlardır: Bireysel psikoterapi / danışmanlık, Grup terapisi, İlaç tedavileri, Psikosomatik tedaviler , Tıbbi gözetim, Uğraşı terapileri, Tamamlayıcı terapiler.

İlaç Tedavi: İlaç tedavisi genellikle durumu ciddi olmayan evde tedavi olabilecek kişilerde uygulanır.

Psikiyatri Doktorları Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ? 

Psiikiyatri Doktorlarına ulaşmak için doktor bul robotunu tıklayınız

doktor bul