Nörofizyoloji Nedir ?

Nörofizyoloji nedir ? Klinik Nörofizyoloji hangi hastalıklara bakar ? sorularının cevapları bu bölüme gidecek olan hastalar için merak konusudur.

Sinir sisteminin çalışma şeklini inceleyen bir tıp bölümü olan Nörofizyoloji, kas ve sinir sisteminde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Nörofizyoloji doktorları, beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresini inceler. Hastanın nörofizyolojik aktivitesini kaydeden ve ölçen araca ise

Neurofeedback adı verilir.

Nörofizyoloji Nedir ? Klinik Nörofizyoloji Hangi Hastalıklara Bakar ?

Klinik nörofizyolojinin ilgilendiği alanlar ise şunlardır;

– Sinir iltihaplanmaları (Polinöropatiler)

– Multiple Skleroz

– Sinir sıkışmaları

– Diyabete bağlı sinir hasarları

– Sinir ve kas kavşağı rahatsızlıkları ( Myasteni )

Klinik Nörofizyoloji Bölümünden Nasıl Randevu Alınır ?

Klinik Nörofizyoloji polikliniği tıpta ileri uzmanlık gerektiren poliklinik olup, doğrudan randevu verilmemektedir. Öncelikle ilgili ana dal polikliniği olan Nöroloji bölümüne muayene olmalısınız. Nöroloji bölümünde yapılan muayene ve tetkik işlemleri neticesinde hekimleri tarafından uygun görülen hastalar, “Takip Gerektiren Hasta” olarak sisteme kaydedildiklerinde ileri uzmanlık polikliniği olan Nörofizyoloji  polikliniğine MHRS üzerinden doğrudan randevularını alabilirler.

Nörofizyoloji Ve Nöroloji Arasında Ki Fark Nedir ?

Nörofizyoloji ile nöroloji bölümleri birbirine karıştırılan iki bölümden biridir. Nörofizyoloji ile nöroloji bölümleri arasındaki en önemli fark nöroloji bölümü daha çok tedavi, nörofizyoloji ise tanı üzerine yoğunlaşan bölümdür. Nörofizyoloji bölümü nöroloji bölümünün bir üst uzmanlık alanıdır.

Nörofizyoloji Bölümü doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul