Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Bilgi

Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Hakkında Bilgi

19. yüzyılın ilk yarısında 1600 m2’lik bir alanda iki katlı ve kâgir olarak inşa edilen Baltalimanı Sarayı, 1943 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. 1944 yılında 85 yataklı bir “Kemik ve Mafsal Veremi Hastanesi” olarak hizmete açılmıştır.
1955 yılında hastanenin ismi Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi Deniz ve Güneş Tedavi Enstitüsü, 1960 yılında ise Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi olarak değiştirilmiştir.
Hastane 21 Aralık 2001 yılından itibaren ülkemizin Ortopedi ve Travmatoloji alanında ilk ve tek özel dal eğitim hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.
26 Ocak 2012 tarihinde El Cerrahisi Kliniği kurulmuş olup; klinik ilk olarak 26 Ağustos 2011 tarihinde öncelikle El Cerrahisi hastalarına yönelik (el, el bileği ve üst ekstremitenin cerrahi ve cerrahi olmayan hastalıklarının tedavisinden sorumlu ) hizmet vermek amacı ile faaliyetine başlamıştır.
2016 yılında Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında imzalanan protokolle hastane, Üniversite Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Statüsünü almıştır.
Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, 136 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Hastane Hakkında detaylar bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz