Metabolizmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

Metabolizmayı hızlandıran besinler kilo vermek isteyenler tarafından araştırılmaktadır. Metabolizma için bazı yiyecekler oldukça etkili olmaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran besinler çok çeşitlidir.

Metabolizmanın hızı sağlık açısından çok büyük öneme sahiptir. Metabolizması yavaş çalışanlar için önemli bir konu olan metabolizma hızı için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. İşte metabolizmayı hızlandıran 10 besin…

  1. Tam Tahıllı Besinler

Sağlıklı ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey dengeli beslenmek olacaktır. Kahvaltıyı atlamamak gerekmektedir. Özellikle kahvaltı öğününde ise tahıllı ekmek veya mısır gevreği gibi besinler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra buğday, yulaf, esmer pirinç de tüketebilirsiniz.

  1. Çorba

Metabolizma için sıvı tüketimi önemlidir. Bunun için de öğünlerinizde çorba ile başlamak metabolizmayı hızlandırmak için ne yapılmalı sorusuna verilecek olan ilk cevaplar arasında yer almaktadır. Çorba ile yatışan mide artık çok fazla yemeye de ihtiyaç duymayacaktır.

  1. Yeşil Çay

Metabolizma için bitki çaylarının önemi paha biçilemez. Metabolizmayı hızlandıran en iyi bitki ise mutlaka yeşil çaydır. Kan şekerini düşüren bu bitki sayesinde yağ yakımı da oldukça hızlanıyor.

  1. Baharatlar

Zencefil, karabiber, pul biberi metabolizmayı hızlandıran baharatlar olmaktadır. Bunların yemeklere katılması durumunda metabolizma hızlanmakta ve yağ yakımı da hızlanarak zayıflama sürecine girilmektedir.

  1. Keten tohumu

Keten tohumu metabolizmanın hızlanmasına kesinlikle katkı sunmaktadır. Metabolizmayı yavaşlatan leptin isimli hormonun üretilmesini azaltan bu besin ile aynı zamanda kansere karşı da direncinizi artırmaktadır.

  1. Brokoli

Brokoli salatalarda ve özellikle de haşlayarak tüketme noktasında sık kullanılması gereken bir besindir. Metabolizma ve de sağlık açısından oldukça faydalı olan bir besindir. Lif, vitamin, mineral bakımından zengindir.

  1. Mercimek

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu besin de metabolizmayı hızlandırmaktadır.

  1. Tarçın

Doğal yoldan kilo vermek için sık tercih edilmesi gereken bir baharattır. İnsülin duyarlılığını da artırır.

  1. Kereviz

Kalorisi yüksek olmasına karşın metabolizmayı hızlandırma noktasında oldukça hızlı olan bir besindir.

  • Greyfurt

Yağ eritmek ve kilo vermek için kullanılması gereken bu meyve oldukça da sağlıklıdır.

doktor bul