Koah Hastalığı

Koah Hastalığı Tıptaki açılımı Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan KOAH genellikle 40 yaş ve üstü kişilerde görülen dünyada ve ülkemizde en yaygın görülen hastalıklardan biridir.

KOAH hastalığını solunumla akciğerlere alınan havanın kolay bir şekilde dışarı verilememesi şeklinde açıklayabiliriz. Erkeklerde daha sık görülen KOAH hastalığının en önemli faktörlerinden biri sigaradır.

Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH hastalığının ülkemizde görülme oranı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20’dir. Ancak 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmekte ve tedavi olmaktadır.

KOAH Hastalığı

KOAH hastalığının nedenleri arasında ilk sırayı sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanılması yer alıyor. Diğer nedenleri ise;

-Tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışma

-Genetik hastalıklar

-Hava kirliliği

-Yaş ve cinsiyet

-Hareketsizlik

KOAH Hastalığının Belirtileri

KOAH hastalığının en belirgin belirtisi balgam üretimi ve nefes darlığıdır. Diğer belirtileri ise, öksürme, hırıltı, göğüste sıkışma, siyanoz, sık solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, halsizlik, depresyon, istenmeyen kilo kaybı (ileri aşamalarda), ayak bileklerinde, ayaklarda veya bacaklarda şişme.

 KOAH Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

KOAH hastalığının tanısı için kişinin muayenesi sonrası doktor tarafından akciğer röntgeni, kan sayımı, biyokimya, arteryal kan gazı tayini, solunum testi ve gerekli görülmesi durumunda tomografi çekimi istenmekte ve hastalığın tanısı konulmaktadır.

KOAH’ta oluşan akciğer hasarı bir defa meydana geldikten sonra iyileştirilebilir veya geri döndürülebilir değildir. Ancak uygulanan tedaviler, hastalığın belirtileri hafifletilebilir, hastalığa bağlı komplikasyonlar ortadan kaldırılabilir veya hızlı seyreden hastalığın yavaşlamasına yardımcı olabilir.