Kışın Bağışıklık Güçlendirmek İçin Yapılacaklar

Kışın bağışıklık güçlendirmek oluşabilecek hastalıklara önlem alabilmek için önemlidir. Vücudun genel olarak savunmasını yitirdiği ve oluşan soğuk hava etkisiyle gücünü kaybettiği süreçte yenen gıdalar ve hastalıktan korunmayı sağlayacak bazı püf noktalara dikkat ederek daha sağlıklı ve kuvvetli bir bağışıklık elde edilebilir.

Kışın Bağışıklık Neden Düşer?

Kışın bağışıklığı güçlendirmek daha da zorlaşır. Bunun sebebi havanın mevsim normallerinin altına düşmesi, kişinin vücut fonksiyonlarındaki yavaşlama ile ilgilidir. Mevsimsel değişim ile beraber kişi de ani direnç kayıpları oluşabilir. Yazın güneşin sunduğu D vitamininden kışın daha az faydalanılabilir ve bundan dolayı kışın hastalıklara daha açık bir hale gelinir. Zararlı virüs ve bakterilerin oluşturduğu hastalıkların etrafa yayılması sağlığın bozulmasına sebep olmaktadır. Havalardan kaynaklanan bir kronik yorgunluk, gündelik hayattaki aktif uykusuzluk durumu kişinin bağışıklığını daha da düşüren ve hassaslaştıran sebeplerdendir.

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Kış hastalıklarından korunmak yenen besinlere dikkat edilerek sağlanabilir. Bunun yanı sıra daha hijyenik ve soğuklardan korunabilecek bir ortam oluşturabilmek önemlidir. Vücut özellikle kış mevsiminde direncini yitirir. Bunun en önemli sebebi vücudun içerisindeki e vitamin ve mineral dengesinin zayıflamasıdır. Bu nedenle içerisinde; A, C ve D vitaminleri içeren pek çok meyve ve sebze tüketilebilir. İçerisinde B12 barındıran et ve balık ürünleri, beyaz et ve süt ürünleri genel bağışıklığı kuvvetlendiren yiyeceklerdendir.

  • Vücudunu genel bağışıklığını kuvvetlendirmek için dışarıdan alınabilecek Ginseng
  • Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonları giderebilmek için nane, limon çayı ve ekinezya
  • Boğazda oluşan öksürük ve iltihabı giderebilmek için zerdeçal bitkisinden faydalanılabilir.
  • Kışın yenebilecek kış meyveleri de genel bağışıklığı kuvvetlendirme de etkilidir. Portakal, mandalina, greyfurt hem C vitamini açısından zengin hem de içerisinde bulunan antioksidanlar sebebiyle bağışıklığı kuvvetlendirme özelliği bulunur.
  • Çeşitli meyveler ve özellikle yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi vücudun kaybettiği E vitaminini tekrar alabilmesinde etkilidir.
  • Yağlı tohumlar kişinin gündelik hayatta daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlarken; ceviz, fındık, üzüm ve fıstık gibi değişik yiyeceklerde D vitamini açısından zenginlik taşır.
  • Her mevsim rahatlıkla tüketilebilen ve doğal antioksidan özelliği içeren bağışıklık kuvvetlendirici yoğurt öğünlerde yemeklerin yanında tercih edilebilir.

Kışın sağlıklı olmak dengeli beslenme bilmenin yanında gündelik hayatın hızını azaltmak ile mümkündür. Kişi vücuda yormayan ve bağışıklığın düşmesine sebep olmayacak rutinde bir program oluşturmalıdır. En az 8 saat uyku oluşabilecek hastalıklarının önlenebilmesinde önemlidir gün içerisinde yapılacak bir öğlen uykusu da daha sağlıklı ve zinde olabilmeyi sağlayacaktır. Su tüketimi kışın daha çok önemlidir. Vücudun getirmiş olduğu su miktarının dengelerini bilmesinde metabolizmanın daha rahat çalışabilmesi için de önemlidir. Çeşitli bitki çayları ve yeşil çay bu dönemde rahatlıkla içilebilecek ve kişi yemeği dengeleyecek içeceklerdendir. Yazın elde edilen enerji kışın daha da azalmakta ve tüm fonksiyonları durdurma seviyesine getirmektedir düzenli olarak yapılan spor ve egzersizler vücut bağışıklığının eski haline kavuşmasında etki edecektir.

Kış Hastalıkları Nelerdir?

Kış hastalıkları pek çok kişinin yakalandığı semptomları içerir. Kış hastalıkları arasında oluşan nezle, grip, soğuk algınlığı vücudun bağışıklığını yitirmesi başlangıç olarak sayılabilir. Tüm bunlardan kaynaklı olarak kişi kendini oldukça halsiz hisseder. Vücudun bağışıklık sisteminde oluşan zayıflık kronik hastalıklar ve çeşitli enfeksiyonların tetiklenmesine sebep olmaktadır. Kalp damar hastalıkları, ani ve hızlı kilo kayıpları, uzun süren hastalık süreci beraberinde gelir. Kişi kışın diğer mevsimlere göre daha sık hastalanabilir. Vücut bağışıklığını birden çok kere yitirebilir. Bu amaçla çeşitli tedavi yollarına başvurularak daha kuvvetli bir bağışıklık kazanılabilir.

Kış hastalıkları ile ilgili doktorları bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arayabilirsiniz.

doktor bul