İmmünoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İmmünoloji bölümü insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini inceler.

Tıp ve de biyoloji bilimlerinin çok önemli bir dalı olan İmmünoloji, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen her türlü sağlık sorunundan sorumlu tıp branşıdır.

Bağışıklık sistemi, insan vücudunda beyin haricindeki hafızası olan tek sistemdir. Bu sayede antijenlerle ( Toksinler, bakteriler, virüsler, parazitler, zehirli maddeler, tümör hücreleri, patojenler, zararlı bileşenler ve yabancı hücreler) savaşırken edindiği bilgileri ve genetik yollarla aktarılan tecrübeleri kullanarak insan vücudunu koruyabilir.

İnsan bağışıklık sistemi genelde olması gerektiği gibi çalışmıyor ise birçok hastalığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda bağışıklık sisteminde sağlık sorunları ortaya çıkar ve immünoloji bölümü bu sağlık sorunları ile ilgilenir.

İmmünolog Ne Demektir?

Vücudumuzda hastalıklara karşı bizi koruyan bağışıklık sistemini inceleyen tıp bilim dalına immünoloji bu bilim dalında görev yapan tıp insanına ise immünolog denilmektedir. İmmünolojlara ayrıca immünoloji uzmanı da denilmektedir.

İmmünoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İmmünoloji bölümü, astım, alerjik rinit, ürtiker, kronik öksürük, anaflaksi, ilaç alerjisi, lateks alerji, böcek alerjileri, çimen ya da ot alerjileri, besin alerjisi, eklem iltihabı, alerjik göz ve deri hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

İmmünolog Nasıl Olunur ?

Öncelikle 6 senelik tıp fakültesi eğitiminin tamamlanması ve ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına girilmesi gerekir. Daha sonra uzmanlık sınavında iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları bölümlerinin kazanılması gerekmektedir. 4-5 yıllık ihtisas eğitimini başarıyla bitirenler uzman doktor unvanı alır.

İmmünoloji  Bölümüne Nasıl Randevu Alınır?

Dahiliye ya da Göğüs hastalıkları doktorları arasından herhangi birine 182 numarasını arayarak ya da internetten MHRS.gov.tr sistemi üzerinden bir randevu alarak muayene olmalısınız. Muayene sonrası gerek duyulursa hasta immünoloji bölümüne yönlendirilir. İmmünoloji bölümünden randevu alabilmesi için hasta kaydı açılır.

İmmünoloji doktorlarını bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul