Hamilelikte Verimli Uyku Nasıl Alınır?

Hamilelikte Verimli Uyku Nasıl Alınır? İnsan bedeni için düzenli uyku en önemli etkenlerden biridir. Özellikle hamilelik döneminde verimli bir uyku almak için yatağa aynı saatte gitmek, akşamları uyku kaçıran içecekler tüketmemek, odanızın sessiz ve karanlık olması gerekmektedir.

Hamilelikte verimli uyku nasıl alınır?

sorusu hem merak edilen hem de hamilelik sürecinde en önemli konulardan biridir. Öncelikle hamilelik kişinin en hassas olduğu aylardır. Bu süreçte her gün aynı saatte yatmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda yattığınız odanın hem sessiz hem de dinlenmeniz açısından karanlık olması gerekir. Bunun yanı sıra akşamları kahve veya siyah çay gibi uyku kaçıran içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle kahve uyku kaçırdığı için düzensiz uykuya neden olacaktır. Uyumayı planladığınız saatten 1 saat öncesinde televizyon, telefon ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlardan uzak durmanız gerekiyor.

Gebelikte verimli uyku hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra yasemin, ıhlamur ve papatya çayı gibi rahatlatıcı ya da uyku için nötr içecekler tüketmek gerekiyor. Eğer uykuya geçişte zorlanıyorsanız vücut ısınızı düşürmek adına ılık bir duş almanızı öneriyoruz. Yatağa her gün aynı saatte gitmek ve uyku düzenine önem vermek son derece önemli konulardan biridir.

Hamile Kadınların Uykuya Dalma Zorluklarının Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte uykuya dalma sorunları ile ilgili yaşanan zorlukları anlatacağız.

  • Değişen hormon yapısı ile duygusal tepkiler uyku bozukluğuna neden oluyor.
  • Hamile kişilerde yorgunlukları gidermek için uyarıcı içerikli içecekleri tüketmek (kola, kahve ve çay) sakıncalıdır.
  • Bebeğin gelişimi nedeni ile artan metabolizma vücut ısısını yükseltir. Bu durum da uykuya dalışı zorlaştırmaktadır.
  • Gündüz uykuları gece uykularında etki etmektedir.
  • Uykusuzluğa neden olan televizyon, bilgisayar ve telefon gibi sürekli görsel ve ses uyarısı alarak vücudu uykuya hazırlayacak sakinliğe ulaşamamak uuku düzensizliğine neden olan en önemli etkendir.
  • Gereğinden fazla sıvı tüketmemek gerekir.
  • Yatmadan önce lavabo ihtiyacı görülmelidir.
  • Mesaneye baskı yapacak şekilde yatılmaması gerekir.

Bu makalemizde hamile kadınların verimli uykuları hakkında önemli bilgiler sunduk. Hamile kadınların verimli uyku alması için yukarıda belirttiğimiz unsurlara dikkat etmesi gerekiyor.

Kadın Doğum doktorlarını bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul