Grip Çocuklarda Beyin Zarı İltihabına Neden Oluyor mu?

Uzmanlar tarafından geçtiğimiz günlerde ortaya yeni bir iddia atıldı küçük yaşlarda yaşanan grip çocuklarda beyin zarı iltihabına neden oluyor mu? Sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Grip çocuklarda beyin zarı iltihabına neden oluyor mu?

Sorusuna bakacak olursak birçok kişi bu konuyu merak etmektedir. Kulak Burun Boğaz alanında uzmanlaşmış ve uzun yıllardır bu alanda çalışan Prof. Dr. Fikret İleri tarafından söylenen durum influenza virüsünden kaynaklanan durumdan kaynaklandığını belirterek grip yolu ile bulaşan virüsün beyin zarı iltihabına neden olduğunu belirtti.

Grip Virüsünün Bulaşıcılık Değeri Çok Yüksek

Grip virüsü bulaşıcılığının daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar bu durum ile beraber bu virüsün yaygınlaşma değerinin daha yüksek olduğunu belirttiler. Bu durumun yanı sıra komplikasyon olarak da görülebilen farklı durumlara da yol açtığını söyleniyor.
Burada altta risk faktörü olmasa dahi sağlıklı çocuklarda zatürree gelişimi, bazen beyin zarı iltihabı ve diğer bulgular da burada hareket etmektedir. Bununla beraber bunlar da ele alınan olasılıklar eşliğinde bu tür bir rahatsızlık binde bir oranında görülüyor. Bu aslında düşük bir vaka olarak da görülse bile aslında bazı durumlarda birçok kişi de görülebiliyor. Bu nedenle çocuklarda yaşanan bu tarz bir grip vakasının bugünü için ya da gelecek yaşamı için de riske atıldığını söyleyebiliriz.

Çocuklarda Grip Tedavisinde Antibiyotik Kullanımı

Grip mevsimlerinden çocukların daha sağlıklı olması için kış mevsimlerinde daha çok çocukların protein içerikli beslenmesi, aynı zamanda burada yeşil sebzelerden de ağırlıklı bir şekilde beslenmesi gerektiğini belirtiyor burada aynı zamanda grip tedavisinde kullanılan antibiyotiğin de aynı zamanda kullanılmaması gerekiyor.

Aynı zamanda çocuklar için kullanılan grip aşılarının da istenen bir dönemde yaptırmanız gerekir. Burada grip aşısının iki doz halinde yapılabileceğini belirten uzmanlar grip aşısı bağışıklık sistemini güçlendirerek her türlü salgına karşı da risk faktörünü ortadan kaldırmaya yarıyor burada aynı zamanda en iyi şekilde bağışıklık sistemini de güçlendirmesi açısından önem taşıyor. Günümüzde grip aşısının da faktörü gün geçtikçe daha çok yükseliyor.

Çocuk Grip doktorlarını bulabilmek için aşağıdaki Doktor Çalışma Listesi sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul