Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir ?

Bu yazımızda göz kapaklarının şişmesi hangi hastalığın belirtisidir ? Göz kapakları neden şişer ? gibi soruların yanıtlarını bulmanızda yardımcı olmaya çalışacağız.

Her yaş grubunda görülebilen bir sağlık sorunu olan göz kapağının şişmesi kadın ve erkeklerde görülebilmektedir.

Alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlı olarak gelişen göz kapağının şişmesinin tıpta ki adı Blefaroşalazis’dir.

Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir ?

Genel olarak iltihaplanmalar, gözün etrafındaki bağ dokularda sıvı birikmesi, yaralanmalar, alerjik maddeler ve darbeler sonucu meydana gelen göz kapaklarında ki şişlik kanser ve hipertiroidizm gibi daha ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu nedenle bu gibi sağlık sorunu yaşamanız durumunda göz doktoruna başvurmanızda fayda var.

Göz Kapaklarının Şişme Nedenleri

Göz kapağı şişmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Başlıca nedenleri arasında,i ltihaplanmalar, nezle, arpacık, alerji, göz enfeksiyonu, göz yaralanmaları, göz kapağı yangısı (blefarit), göz nezlesi (konjunktivit), az veya çok uyku, kozmetik ürünler, Orbital sellülit, Graves hastalığı( Zehirli Guatr), Sinüzit, solunum yolu enfeksiyonları, Diyabet (Şeker Hastalığı), yüksek tansiyon, Oküler Herpes, kızamık, alkol, aşırı ağlama, böcek ısırması, romatizma ve böbrek hastalıkları, bayanların hormonsal değişiklikleri yer almaktadır.

Tek Göz Kapağı Şişmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Tek göz kapağının şişmesine nedenleri arasında böcek Isırması, yaralanma, kirpik tabanında bakteriyel enfeksiyon, minik yağ bezeleri, egzama ve Anjiyoödem (Gıda ve ilaçlara verilen alerjik bir tepki) bulunmaktadır.

Göz Kapaklarının Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir ?

Göz kapaklarının şişmesi durumunda göz doktoruna gidilmesi gerekir.

Göz doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul