Gaziosmanpaşa Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Bilgi

Gaziosmanpaşa Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Hakkında Bilgi

1875 yılında ilk yardım hastanesi olarak “ALTINCI DAİRE-İ BELEDİYE MECRUHİN (YARALILAR) HASTANESİ” adıyla hizmet vermeye başlamıştır.

1893 yangını sonrası Rusya Konsolosluğu’nun yakınındaki kiralık bir eve taşınmış, ardından 1900 yılında AĞAHAMAMI önce kiralanmış sonrasında da İtalyan Hastanesi’nin yerindeki arazi satılarak 1904 yılında mülkiyeti alınmıştır. Alınan binaya 35 yatak kapasiteli yeni bina ve ameliyathane yapılmıştır.

İkinci Meşrutiyet sonrasında hastanenin ismi Beyoğlu Zükur ( Erkekler) Hastanesi olarak değiştirilmiş olup büyük çoğunlukla yaralanmış erkek hastalara hizmet vermiştir.

İstanbul’un işgali sırasında Fransızlar askerlere ve Rus göçmenlere kullandırılan hastane, sonrasında Kuduz Tedavi İstasyonu olmuş ve ameliyathanesi önce Çapa’daki kiralık bir binaya sonra da Şişli’ye taşınmış ve yine sadece erkekler için kullanılmıştır.

1938 yılında hastanenin ismi Beyoğlu İlkyardım Hastanesi olarak değiştirilmiş olup 1949 yılında 50 Yataklı İlkyardım Hastanesi ve Sıhhi İmdat İstasyonu yapılmasına karar verilmiştir.

1962’de hastane son sistemler ve modern ekipmanla donatılarak 160 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. 1965 Mimari Proje Yarışması’nda 2. Olarak Mansiyon Ödülü alan projeye dayanarak inşa edilen 360 yataklı yeni binada 20 Haziran 1969 tarihinde hizmetini sürdürmeye devam etmiştir.

Hastanenin ismi,1976’da Taksim (İlkyardım) Hastanesi, 1986’da ise eğitim veren kliniklerin sayısı artırılarak Taksim (İlkyardım) Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilmiş

Hastane, Taksim’deki binamızın yenilenmesi süreci için 13 Eylül 2013’de Gaziosmanpaşa’daki binaya, GOP Taksim (İlkyardım) Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında taşınmıştır.

Karayolları Mahallesinde bulunan Ana Hastane Binası 24/12/2018 tarihi itibarı ile poliklinik hizmeti vermeye başlamıştır.

Gaziosmanpaşa Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Hakkında detaylar bilgiler için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz