Fizik Tedavi

Fizik Tedavi kas-iskelet , sinir veya kalp damar sistemlerindeki fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsayan bir uzmanlık dalıdır.

Fizik Tedavi Bölümü Hangi Tahlil ve Testleri Yapar

Fizik Tedaviyle ilgilenen doktorlar kas sisteminizdeki sorunu bulmak için bazı testler yapar. Bu testler ise şunlardır: Romatizmal Testler, Tam kan Sayımı, Tam İdrar Tetkiki, Karaciğer Böbrek Fonksiyon Testleri, Metabolik Testler, Troid Fonksiyon Testleri, Hepatit, HİV, Brucella gibi İmmünolojik Testler, Boğaz, İdrar, Kan ve Gaita Kültürü.

En İyi Fizik Rehabilitasyon Doktorları

Fizik Tedaviyle ilgilenen doktorların hepsi iyi ve bilgili doktorlardır.

Fizik Tedavi Doktoru Tavsiye ve Fizik Tedavi Doktoru Yorumları

Doktor Bul sitesi doktor önermez. Doktorların yorumlarına bakmak içinse sitemizde bulunan Fizik ve Tedavi bölümüne bakabilirsiniz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoruna Nasıl Randevu Alabilirim

Fizik ve Tedavi doktoruna randevu alabilmek için alo 182’yi ya da MHRS sistemini kullanabilirsiniz.

Fizik Tedavide İyileşme Süreci Nasıl Olur

Soğuk tatbiki, Yüzeyel ısı (infraruj, sıcak paket, parafin, girdap banyosu), Derin ısı (ultrason, kısa dalga diatermi, radar), Elektroterapi (tens, elekrostimülasyon, vakum-enterferans, diadinami, galvanık-faradik akım) Hidroterapi (kontrast banyo, kaplıca tedavisi, su altı masaj, elektrogalvanik banyo, girdap banyosu), Mekanoterapi (mobilizasyon ve manipülasyon, traksiyon, pnömatik kompresyon, splint, breys, korse, bandaj, baston vs destekleri), Tedavi edici egzersiz uygulamaları Tedavi sürecinde uygulanır.

Cerrahi Tedaviyle çözülmesi gerektiren durumlar ise şunlardır: İlaç, istirahat, uygulamaların cevap vermemesi, Önlenemeyen bacakta şiddetli ağrı, Bacak ve/veya ayakta güç kaybı, İdrar kaçırma (acil müdahele gerektirir), Kaslarda incelme.

Fizik Tedaviy sürecinin riskleri ise: Yan etki ve riskleri oldukça az olan tedavvi yaklaşımlarıdır. Bununla birlikte, nadir de olsa cilt kızarıklıkları, hassasiyet gibi istenmeyen etkiler görülebilir. Çok daha nadir görülen önemli riskler cilt yanıkları, kalp ritm bozuklukları, ciltte aşırı duyarlılık, kan basıncı değişiklikleri, eklem kısıtlılıklarının açılması sırasında kas-tendon hasarlanması-kopması, elektrik çarpmasıdır. Riskler uygun teknik, yeterli tıbbi malzeme ve deneyimli tıbbi personel varlığında nadiren görülmektedir.
Bu durumların görülme sıklığını en aza indirmek için uygulama öncesi tıbbi durumunuz hakkında doktorunuza detaylı bilgi vermelisiniz. Bilinen ilaç alerjisi durumlarını, hastalıklarınızı doktorunuza belirtmelisiniz.

Fizik Tedavi Doktorları Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ? 

Fizik ve Tedavi Doktorlarına ulaşmak için tıklayınız

doktor bul