Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktorları tüm kas ve iskelet sistemi hastalıklarının cerrahi olmayan tedavisini yürütür.

Kemik, kas, eklem ve sinir sistemi hastalıklarının ya da yaralanmalarının tanısını koyar ve tedavi eder. Gerçekleştirdiği tedavi ile kişinin hareket ve fonksiyonel aktivitelerini geri kazanmasına sağlayarak hayat kalitesini arttırır.

Fizik tedavi bölümünün hastalık yelpazesi çok geniştir. Hareket sistemini oluşturan eklem, kas ve kemik problemleri ile diğer yumuşak doku problemleri bu bölümün en fazla ilgilendiği rahatsızlıklardır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon kişinin günlük yaşamını ve hayat kalitesini etkileyen durumunun iyileştirilmesini ya da ortadan kaldırılması için diğer tıp branşları ile birlikte çalışan tıp bilimidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde yatan ya da ayaktan gelen hastaya durumuna en uygun olan tedaviler uygulanır.

Evde Fizik Tedavi

Fizik Tedavi Ağrılı Mıdır?

Fizik tedavi sürecinin başlarında bazı hastalar ağrılarının arttığını ifade etseler de bunun bilimsel bir dayanağı yoktur. Ancak bazı durumlarda fizik tedavisi olurken ödem ve enflamasyonu artmış olabilir. Hasta bunun bir süreç olduğunu sabır etmesi gerektiğini bilmeli ve tedaviyi bırakmadan devam etmeli. Tedaviye devam edildiğinde hem verilen ilaçların hem de fizik tedavinin etkisi yavaş yavaş kendini gösterecektir.

Ancak ağrıda belirgin bir artış olması durumunda doktorunuza başvurmanızda yarar var.

Fizik Tedaviye Giderken Nasıl Giyilir ?

Fizik Tedavi için hastaların özellikle egzersizlerin rahat, güvenle yapılabilmesi için günlük, esnek, yumuşak ev kıyafetleri veya eşofman şort gibi giyecekler seçilmesi uygun olur. Fizik Tedavi sonrasında özellikle bel boyun uygulamaları sonrasında terli terli ceryana maruz kalmamak için yanlarında havlu götürmelerinde fayda var.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorlarına aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul