Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümü Akut ve zamana yayılmış komplikasyonlar gibi ilerlerse ölümcül olabilecek olan hastalıklarla ilgilenmektedir. Enfeksiyon branşına giren birçok hastalık bulunmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Enfeksiyon bölümünün baktığı hastalıkları sıralarsak: bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin bulaşıp yayıldığı hastalıklar içinde bulunan herşey, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yumuşak doku enfeksiyonları, diyabetik ayak enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri, yoğun bakım, cerrahi alan enfeksiyonlar HIV, AIDS, sarılık, tifo, bruselloz, tüberküloz ve tüberküloz benzeri hastalıklar, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, grip, ishaller, solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, ensefalit gibi beyin ve omurilik enfeksiyonları. Bu hastalıkların takibini ve tedavisini Enfeksiyonla ilgilenen Mikrobiyoloji bölümü gerçekleştirir.

Enfeksiyon Doktoru Hangi Tahlil ve Testleri Yapar

Enfeksiyon doktorunun yapabileceği birçok tahlil vardır. Tahliller her hastalığa göre değişkenlik gösterir. En sık kullanılan tahliller ise şunlardır: T-Spot TB, sepsitest, multipleks PCR testleri konfirmasyon testlerve fungal tanı testleri; enfeksiyon testleri.

En İyi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Doktorları

Tüm enfeksiyon doktorları iyi eğitim almış uzman hekimlerdir.

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Doktoru Tavsiye ve Enfeksiyon Doktoru Yorumları

Doktor Bul sitemiz doktor tavsiye etmez. Doktor yorumlarına bakmak içinse sitemizde bulunan Enfeksiyon bölümüne girebilirsiniz.

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Doktoruna Nasıl Randevu Alınır

Enfeksiyon doktoruna randevu almak için alo 182’yi veya MHRS sistemini kullanabilirsiniz.

Enfeksiyonel Hastalıkların Belirtileri Nelerdir

Enfeksiyon hastalıklarından bazıları aşılama yoluyla önlenebilir. Okul öncesi ve okul döneminde yapılan aşılar bazı enfeksiyonel hastalıklara karşı bağışıklık kazanmayı sağlayabilir.
Her enfeksiyonel hastalığın kendi belirtisi olsa da genel belirtiler şunlardır: Ateş, İshal, Yorgunluk, Kas ağrıları,Öksürme.
bunların haricinde ise hayvanların ısırmasıyla yada hava soluma yoluyla enfeksiyonel hastalık bulaşabilir ve genellikle hayvan ısırığı gibi enfeksiyonlar ölümcül tehlikeye sahiptir. Bu belirtiler ise şunlardır: Bir hayvan tarafından ısırılma, Nefes darlığı, Bir anda ortaya çıkan şiddetli öksürük, Ateş ,Baş ağrısı,Kızarıklık veya şişlik ,Aniden ortaya çıkan görme sorunları. Eğer bu belirtilerden birini yaşıyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Doktorları Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Doktorlarına ulaşmak için tıklayınız

doktor bul