El Cerrahisi Nedir ?

El cerrahisi nedir ? Hangi sağlık sorunları ile ilgilenir ? soruların cevapları bu bölüme gitmek isteyen hastalar tarafından merak edilmektedir.

El, el bileği, önkol, dirsek hastalık ve yaralanmalarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen el cerrahisi doktorları, omuzun bazı yaralanma ve hastalıkları ile de ilgilenmektedir.

Cerrahi müdahale sonrası hastanın iyileşme hızı hastanın yaşına, ameliyatın cinsine, ameliyat bölgesine, fizik tedavi uygulamasına göre değişiklik farklılık gösterebilir.

El Cerrahisi Nedir ? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder ?

El cerrahisi doktorlarının tedavisini gerçekleştirdiği sağlık sorunları ve ameliyatlar şunlardır:

– Yanık sonrası meydana gelen ellerdeki deformasyon durumları

– Tenisçi-golfçü dirseği

– El, kol, bacak yaralanmaları

– Parmak ucunda meydana gelen deformasyonlar

– El ve parmaklardaki enfeksiyonlar

– Çeşitli tendon sıkışmaları

– Elde ve parmaklarda kırık oluşumu

– El ya da parmak kopması

– El tırnaklarında meydana gelen deformasyonlar

– El-ayak tendon (kiriş), sinir, damar yaralanmaları

– Doğumsal olan el bozuklukları

– Dupuytren Hastalığı

– Parmak eksikliği yada parmak fazlalığı,

– Brakial Pleksus Cerrahisi

– Yanık sebebi ile meydana gelen bozulmalar

– Sinir sıkışması problemleri

– De Quervain tendiniti

– El ve çevresinde tümör oluşumu

– Parmak yapışıklığı durumu

– Tetik parmak

– Parmak fazlalığı

Karpal Tünel Sendromu Teşhis Ve Tedavi

Karpal tünel sendromunun fiziksel bir doktor muayenesi ile teşhis edilmesi mümkündür. Ancak doktor gerekli görürse çeşitli testlere de başvurabilir. Muayenede ilk olarak genel sağlık durumu, tıbbi geçmiş ve semptomlar hakkında hastanın sağlık öyküsü alınır. Doktor, karpal tünel sendromu şüphesi ile gelen hastanın eline ve bileğine çeşitli fiziksel testler uygular. Bu testler ile karpal tünel sendromunun teşhis edilmesi mümkündür. Eğer doktor gerekli görürse Elektrofizyolojik testler, X-ray, manyetik rezonans görüntüleme ve ultrason gibi yöntemlerin biri ya da bir kaçını uygulayarak karpal tünel sendromunu teşhis edilebilir.

Ciddi riskler barındırmayan karpal tünel sendromu hastaları için esneme ve güçlendirme egzersizleri ile semptomların hafifletilmesi için önerilebilir. Doktor bileğin hareket etmesini önlemek sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak için atel önerebilir. Şişliği azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar veya steroid iğneleri kullanılabilir. Ancak tüm bu tedavi yöntemlerinden sonra hiçbir tedavi etkili olmazsa ameliyata başvurulabilir. Karpal tünel gevşetme operasyonu ile karpal tünelin boyutu artırılır ve sinir üzerindeki baskı azaltılır. Tedavi için yalnızca doktor tarafından önerilen ilaç ve yöntemler kullanılmalıdır.

El Cerrahisi Doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul