Diyabet Hastaları İçin En İyi Sebze Ve Meyveler

Diyabet Hastaları İçin En İyi Sebze Ve Meyveler Diyabet hastalığı pek çok kişide görülmektedir. Diyabet hastaları tükettikleri besinlere dikkat etmelidir. Peki diyabet hastaları için en iyi sebze ve meyveler nelerdir?

Diyabet hastaları için en iyi sebze ve meyveler nelerdir

sorusu diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Diyabet, bir diğer ismi ile şeker hastalığı pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi ya da üretmesi fakat etkili bir şekilde kullanamaması durumunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinden dolayı gelişen hastalıklara denilmektedir.

Diyabet hastaları beslenmelerine özen göstermelidir. Kanda ki şeker artışının bir nedeni stresken, diğer bir nedeni beslenmedir. Şeker hastaları kan şekerini kontrol altında tutmalıdır. Bu yüzden devamlı takip edebilecekleri bir şeker ölçüm aleti edinip, takibini sağlayabilir. Peki diyabet hastalarının tüketmesi gereken sebze ve meyveler nelerdir?

Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken Meyve Ve Sebzeler

Diyabet hastalarının tüketmesi gereken meyve ve sebzeler hangileridir bilinmesi gerekmektedir. Çünkü her besin vücutta aynı etkiyi bırakmaz. Bazı besinler kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltmektedir ve bazı besinler kolay bir şekilde glikoza çevrilebilmektedir. Diyabet hastalarının bu besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Aksi halde şeker seviyesini kontrol altına almak oldukça zor olacaktır.

Tüketilen besinin sindirimi hızlı olup, kan şekerini hızlıca yükseltiyorsa eğer glisemik indeksi değeri yüksektir. Bunun gibi besinler hemen karın doyurur fakat bir o kadar hızlı da acıktırır. Tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler şu şekilde belirtilebilir:

  • Avokado, oldukça sağlıklı bir besindir. Geçmiş zamanda ülkemizde çok fazla tüketilmese de son zamanlarda oldukça fazla rağbet görmektedir. Özellikle sağlıklı diyet listelerinin vazgeçilmez bir besini haline gelmiştir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan avokado, diyabet hastaları için tercih edilmesi gereken ilk besinler arasında yer almaktadır.
  • Armut ise harika bir lif kaynağıdır. Şeker hastaları için oldukça doğru bir meyve olan armut, glikoz emilimini yavaşlatmaktadır. Böylece kan şekerini kontrol altına almak oldukça kolay olacaktır.
  • Diyabet hastalarının tüketmesi gereken bir diğer besin ise arpadır. Arpa lif açısından oldukça zengindir. İçerdiği tam tahıl ile glisemik indeksi düşük bir besin olup, şeker hastalarının tüketmesi gerekmektedir.
  • Brokoli, oldukça sağlıklı ve sadece şeker hastalarının değil, herkesin tüketmesi gereken bol c vitamini içeren bir sebzedir. Buharda haşlama şeklinde veya çiğ bir şekilde tüketilebilir.
  • Domates suyu, diyabet hastaları için çok iyi bir kan sulandırıcı görevi görmektedir. Fakat konserve olanlar değil, taze olanlar tercih edilmelidir.
  • Yulaf ezmesi, sağlıklı bir besindir. Glisemik indeksinin aniden yükselmesine engel olan yulaf ezmesi, yoğurt veya süt ile birlikte tüketilebilir.
  • Tarçın, şeker hastalarının tüketmesi gereken bir diğer besindir. Tarçını içilen çay ile birlikte, süt ile birlikte veya detoks suları ile tüketmek mümkündür.
  • Ispanak, ıhlamur ve turp da şeker hastalarının tüketmesi gereken besinler içerisindedir. Kan şekerinin sabit kalmasını sağlayan bu besinler ile kan şekerini kontrol atında tutmak daha kolay olacaktır.

Meyvelerin glisemik indeksi sebzelerden daha yüksektir. Bu yüzden meyveler tüketilirken, glisemik indeksi düşük bile olsa porsiyon alımına özen gösterilmelidir. Yani kan şekerini aniden yükseltmeyen bir meyve olsa bile sınırsız tüketim söz konusu değildir.

Kan şekerini aniden yükselten karpuz, kavun, muz gibi meyvelerden ise en az şekilde tüketmek veya uzak durmak gerektiği unutulmamalıdır. Diyabet hastaları için glisemik indeksi yüksek olan sebze ve meyveler tamamen yasak olmamakla birlikte, çok ufak miktarlarda seyrek zamanlarda ara ara tüketmek söz konusu olabilir.