Dahiliye

Dahiliye vücudun iç hastalıklarıyla ilgili hekimlik koludur.

Dahiliye Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar ?

Kalp Hastalıkları
Hormon bozuklukları
Bağırsak Problemleri
Kanser ve Kas hastalıkları
Bulaşıcı hastalıklar ve Akciğer hastalıklarında ilk teşhisi Dahiliye Doktoru yapar.15 yaş üstü bireylerin iç organlarında oluşan sorunları çözer.

Dahiliye bölümleri: Hematoloji, Endokronoloji, Onkoloji, Romatoloji ve Gastroentolojidir.

Diyabet: İç Hastalıkları polikinliklerin de Tip1 ve Tip2 diyabet hastaları tedavi edilir. İç hastalıkları polikinliğin de ilaç tedavisi yapılır

Hipertansiyon: Kalbimiz kanı vücudumuzun her yerine damarlarımız sayesinde iletir. Kan damarlardan geçerken basınç uygular ve ismi ‘’Tansiyon’’ dur. Yetişkin bireylerde sistolik kan basın 120 mmHG olmalıdır. Distolik kan basıncı farklı olarak 80 mmHG’nin altında olması gerekmektedir. Dikkat edilmediği sürece büyüyen ve farklı hastalıklara sebebiyet veren bir hastalıktır.

Kolesterol: Dengesiz ve sağlıklı beslenmeyle veya kalıtsal (genetik) yolla geçen bir hastalıktır. Kan lipidlerinin normal bir bireye göre fazla seyretmesidir. Kolesterol Düzeyi sağlıklı bir vücut için önde tutulmalıdır. Tedavi sırasında beslenmeye çok dikkat edilmelidir sağlıklı ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Akciğer Hastalıkları: Astım ve KOAH gibi Akciğerde bulunan hastalıkların tedavisi ile İç hastalıkları Polikliniği ilgilenmektedir. Erken Teşhis edilen küçük hastalıklar İç hastalıkları uzmanları tarafından incelenir fakat hastalıklar ilerleyip ileri düze olursa İç hastalıkları Göğüs Hastalıklarına yönlendirir.

Böbrek Hastalıkları: İç hastalıkları bölümüne hastalık şikayetiyle gelenlerin birçoğunda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kistler Böbrek iltihaplanmaları, taş ve kum oluşumları  gibi hastalıkların tedavisi hızlı ve özenli bir biçimde yapılmalı. Böbrek hastalıkları vücuda kalıcı hasar verebilme özelliğini taşır yani ciddi hastalıklardır. İç hastalıkları gereken açıl durumlarda hasta bireyi Nefroloji dalına sevk edebilir.

Enfeksiyon Hastalıkları: Üst ve alt solunum yolu haricinde enfeksiyonun bulunabileceği birçok alternatif vardır. İç hastalıklarına enfeksiyon hastalıklarından dolayı başvuranlarda sıkla karşılaşılan enfeksiyon bulaşmış yerler bruselloz, influenza ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar eklem ve kemik iltihaplanmaları, idrar yolları, cilt, ishal, Hepatit türleri, paraziter hastalık çeşitleri, gibi hastalıklardır.

İç Hastalıkları Doktoru Hangi Tahlil ve Testleri Yapar ?

İç hastalıkları hekimi hastadan istenebilecek testler; kan ve idrar gibi laboratuvar testleri, radyolojik incelemeler ve endoskopik incelemelerdir

En İyi Dahiliye Doktorları

Ülkemizde yetişen dahiliye doktorlarımızın hepsi alanında kendinizi yetiştirmiş doktorlardır.

Dahiliye Doktoru Tavsiye ve Dahiliye Doktoru Yorumlar

Doktor Bul sitemiz herhangi bir doktoru tavsiye etmez sadece doktorlar hakkında bilgi verir. Doktor bul sitemizden İç hastalıkları doktoru yorumlara ulaşabilirsiniz.

Dahiliye Doktoruna Nasıl Randevu Alınır ?

İç hastalıkları Doktorlarına Alo 182 yada MHRS online randevu alabilirsiniz.

Dahiliye Doktorları Hangi hastanelerde Görev Yapmaktadır ?

Dahiliye Doktorlarına ulaşmak için tıklayınız

doktor bul