Çocuklarda Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda alerjik hastalıklar sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bebeklik döneminde görülen alerjik sorunlar genel olarak besin alerjisidir.

Örneğin, süt bebeklerde besin alerjisi yapan gıdalar arasında 1. sırada yer alır. Çocuklar büyüdükçe ev tozu akarları, polenler, küf mantarları ve ilaçlara karşı alerjik tepkiler gelişebilir.

Ailesinde alerjik hastalık olan çocuklarda, alerjik hastalıkların gelişme olasılığı daha fazladır. Alerjik hastalıkların anne ya da babada veya anne ve babada var ise çocukta da görülme olasılığı yüksektir.

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar Belirtileri Nelerdir? Çocuklar da Alerji Nasıl Anlaşılır ?

Alerjinin belirtileri alerjiye neden olan faktöre göre farklılık gösterir.

Bebeklerde görülen besin alerjisinin belirtileri, ciltte kızarıklık, kaşıntı, ürtiker, egzamadır. Ayrıca bebeklerde yaşanan besin alerjisi solunum yollarında burun tıkanıklığı, düzelmeyen burun akıntıları, hışıltılı solunum, nefes darlığı, tekrarlayan orta kulak iltihabı gibi sorunlara da yol açabilir. Bazen bebeklerde kilo alamama, kanlı gaitaya neden olabilir. Besin alerjilerinin en şiddetli olanı yaşamı tehlikeye sokan anaflaktik reaksiyonlardır.

Alerji hastalıklarına bağlı olarak burun ve kulak problemleri, sinüzit, huzursuzluk, çabuk sinirlenme, derslere ilgisizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Alerji Belirtileri Şunlardır;

Alerjik hastalıkların belirtileri şunlardır:

– Tekrarlayan kuru öksürük ve hapşırık

– Nefes darlığı ya da hırıltılı nefes alma

– Karın ağrısı

– İshal

– Ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarma ve şişlik

– Egzama

– Burun akıntısı, kaşıntı ve tıkanıklık

– Gözlerin yaşarması, kızarması ve kaşınması

– Kusma

– Gaitada kan ya da mukus varlığı

Çocuklarda Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Çocuklarda karşılaşılan alerjik hastalıkların tanı, tedavi ve takibi için Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümüne gidilir.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul