Çocuklara Alerji Testi Nasıl Yapılır ? 

Bu yazımızda Çocuklara alerji testi nasıl yapılır ? Alerji hastalıklarının belirtileri nelerdir ? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Doğumdan itibaren çocuklarda alerjik hastalıklar gelişebilmektedir. Bu alerjik hastalıklar Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü hekimleri tarafından istenilen testlerle belirlenir.

Her yaşta yapılabilen alerji testler kandan bakılan alerji testleri (Spesifik Ige) ve alerji prik (Delme) deri testi olmak üzere 2 çeşittir. Deri testi 3 yaşından sonra en güvenilir sonuç verir. 3 yaşa kadar kan testi doğru sonuç verir. 3 yaşından sonra elde edilen pozitiflik de negatiflik de anlamlıdır.

Çocuklarda ve özellikle bebeklerde en sık karşımıza çıkan alerjik hastalıklar besin alerjisidir.

Çocuklara Alerji Testi Nasıl Yapılır ?  Alerji Testleri Hangileridir ?

Çocuklarda alerjileri testleri 2 çeşittir. Bu testler kandan bakılan alerji testleri (Spesifik Ige) ve alerji prik (Delme) deri testidir.

Kandan bakılan alerji testleri (Spesifik Ige): 3 yaşa kadar yapılan alerji deri testi sağlıklı sonuç vermeyebileceğinden kandan yapılan testler tercih edilir.

Alerji Prik (Delme) deri Ttesti: 3 yaşından sonra solunum yolu alerjisinden şüphe edilen çocuklarda alerji deri testi yapılır. En güvenilir sonuç bu testle elde edilir. Alerji deri testi alerjik maddeyi cilde damlatma ve cildi delme esasına dayanır. Gözle değerlendirilir.

Çocuklara Alerji Belirtileri

Çocuklarda alerjik hastalıklarının belirtileri şunlardır;

– Kaşıntı,

– Döküntü

– Hapşırma,

– Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı,

– Genizde akıntı,

– Kaşıntı,

– Kulak iltihabı gibi üst solunum yolu şikayetleri,

– Halsizlik,

– Baş ağrısı,

– Migren,

– Gaz,

– Şişkinlik,

– Gastrit ve reflü

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul