Çocuk ve Ergen Psikiyatri

Çocuk ve Ergen Psikiyatri hangi sorunların tedavisi ile ilgilenir? Çocuk ve Ergen Psikiyatri ile Çocuk Ve Ergen Psikolojisi arasında ki fark nedir ? sorularının cevapları bu bölüme çocuklarını götürecek olan ebeveynler için merak konusudur.

Çocuk ve Ergen Psikiyatri doktorları, 0-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin sorunlarına tanı koyan ve tedavi eden uzmanlardır.

Çocuk psikiyatri uzman doktorlarının tedavide ki amacı, ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu bir çocukluk ve ergenlik dönemi geçirilmesi ve ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olmaları.

Çocuk ve Ergen Psikiyatri, çocuk ve ergenler ile aileleri arasında ki psikolojik sorunları, ilişki sorunlarını, stres ve krizlerle baş etmenin yollarını bulmalarında yardımcı olurlar.

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Hangi Sorunların Tedavisi İle İlgilenir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatri bölümünde tanı ve tedavisi yapılan durumlar şunlardır:

– Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu DEHB

– Anksiyete ve Kaygı Bozukluğu

– İntihar düşünceleri, kendine zarar verme

– Kaygı (anksiyete) bozuklukları

– Öğrenme Güçlüğü ve Disleksi

– Obsesyon ve Takıntılar OKB

– Depresyon ve Duygu Durum Bozuklukları

– Zihinsel yetersizlikler,

– Otizm

– Asperger sendromu

– Uyku bozuklukları,

– Tikler ve takıntılar,

– Yeme bozuklukları

– Arkadaş ve aile içi sorunlar,

– Uyum bozuklukları,

– Cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar

– Ergenlik sorunları gibi durumlar,

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanları Doktor Mu?

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanları doktor ünvanına sahiptirler. Çocuk ve Ergen Psikiyatri doktorları ilk olarak temel eğitim veren 6 yıllık tıp fakültesini bitirirler. Ardından psikolojisi üstüne 4 yıllık uzmanlık eğitimi alırlar.

Çocuklarda Ruhsal Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir?

Yetişkinler gibi çocuklarda da, hastalıklar bir psikiyatri uzmanı ya da psikoloğun dikkatli gözlemleri ile ailenin ve hastanın anlattığı bilgiler, bulgular ve semptomlar ışığında teşhis edilir.

Çocuk ve Ergen Psikiyatri bölümü Doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul