Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü

Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümü doktorlarının baktığı hastalıklar hangileridir ? Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümü doktorları kaç yaşa grubu çocuklara bakar ? sorularının cevapları bu bölüme çocuklarını götürecek olan ebeveynlerin merak ettiği sorulardır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümü doktorları, yeni doğan döneminden itibaren ergenliğe kadar olan sürede çocukların akciğer ve solunum sistemi hastalıkları ile ilgilenir.

Çocukların solunum sistemleri yetişkinlere göre hava değişimlerinden, virüslerden ve alerjenlerden daha çabuk etkilenir. Bu etkiler sonucunda çocuk ve ergenlerde uzun süren hırıltı, öksürük ve nefes darlığı yaşanmasına sebep olur. Bu ve benzer şikayetler yaşanması durumunda ebeveynlerin çocuklarını çocuk göğüs hastalıkları uzmanına götürmesi gerekir.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada doktora en sık başvurma ve hastaneye en çok yatış nedenleri arasında solunum sistemi yani akciğer hastalıkları bulunmaktadır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar ?

Çocuk Göğüs Hastalıkları bölümü doktorlarının teşhis, tedavisi ve takibini yaptığı hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Doğumsal anomaliler,

– Prematürenin akciğer hastalıkları,

– Kistik fibrozis,

– Bronşit, Bronşiyolit,

– Tüberküloz,

– Tekrarlayan öksürük

– Astım

– Zatürre

– Pnömoni,

– Üst solunum yolu enfeksiyonları

– Bronşektazi,

– İntersitisiyel akciğer hastalıkları,

– Pulmoner hemosiderozis,

– Gastroözofagiyel reflü,

– Sistemik hastalıkların akciğer tutulumu,

– Kist hidatik hastalığı.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümünde Hangi Testler Yapılır?

Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde doktor muayene sonrasında gerek görmesi durumunda solunum fonksiyon testleri, ter testi nükleer tıp, biyokimya, patoloji, genetik ve diğer tanı laboratuvar testlerinden bir ya da birkaçını isteyebilir.

Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Akciğer enfeksiyonlarına özellikle bebeklerde bağışıklık sistemi zayıf olması nedeniyle daha sık karşılaşılmaktadır. Çocuklarda karşılaşılan akciğer enfeksiyon belirtileri ise şunlardır;

– Eklem ve kas ağrıları

– Göğüs ağrısı

– Burun tıkanıklığı

– Geçmeyen ve tekrarlayan öksürük

– Gece uykuda öksürük

– Sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme

– Hırıltılı, hışıltılı nefes alma

– Nefes darlığı

– Balgam çıkarma

– Uyku sorunları,

– Horlama

– Tekrarlayan zatürre (pnömoni)

– İştahsızlık

– Hızlı kalp ve nabız

– Baş ağrısı

– Halsizlik

– Terleme

– Ateş

Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul