Bebeklere Şeker ve Tuz Takviyesi

Bebeklere Şeker ve Tuz Takviyesi Bebeklerin fiziksel gelişimlerinin olumlu etkilenebilmeleri için ek gıda takviyesi şeker ve tuz oldukça faydalı besinlerdir.

Bebeklere Şeker ve Tuz Takviyesi

Ek gıda takviyesi şeker ve tuz bebeklere belirli bir aydan sonra mamayla birlikte verilebilmektedir.  Bunun yanı sıra farklı ek gıdalara da şeker ve tuz ekleyerek bebeğin bu besini alması sağlanabilir. Bebeklerin ek gıdaya geçebilmeleri için bu süreçten önce belirli bir süre anne sütüyle beslenerek belirli bir gelişim evresine ulaşmaları gerekmektedir. Aksi halde bu gelişim evresinin tamamlanmadığı durumlarda bebeklerin diyabetik sorunlarla ya da çeşitli böbrek rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmaları olası bir durumdur. Anne sütü bu anlamda ilk etapta bebek gelişimi için yeterli olmaktadır. Ancak devam eden süreçte bebek geliştikçe ek gıdalara ihtiyaç duymaktadır. Tuz ve şeker kullanımı tam da bu süreçte devreye girmeli ve ilk etapta mümkün olduğu kadar az miktarda kullanılmalıdır.

Bebeklere Ne Zaman Şeker ve Tuz Verilir?

Bebeklerin ek gıdalarla birlikte şeker ve tuz tüketmeleri zamanlama doğru olursa faydalı olacaktır. Bebeklere ne zaman şeker ve tuz verilir? Uzman doktorlar bebeğin ilk 6 ayda hiçbir ek gıda ile beslenmemesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Buna göre ilk altı ay verilen ek gıdalar ve ek gıdalarda bulunan şeker ve tuz bebeklerin fiziksel sağlığını ve fizyolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak 6 ayın sonunda anne sütünden ek gıda takviyesine geçiş sağlıklı olacaktır. Zaten bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda bebeklerin 6 aydan önce ek gıdaya ihtiyaç duymadıkları kanıtlanmıştır.

Bebeklerin Şeker ve Tuz Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Tuz tüketimi bebeklerde 6 ayın sonunda tiroit gelişimleri için önemli olmaktadır. Bu sebeple bu süreçten önce verilen ek gıdalar sağlıksız durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bebeklere ek gıda takviyesi için mutlaka 6. Ayın dolmasını beklemeniz gerekir. Ek gıda takviyesine geçiş süreci ebeveynler tarafından kontrollü şekilde sağlanmalıdır.

Bebekler hangi miktarda tuz ve şeker tüketebilir?

Bebekler ilk geçiş sürecinde mümkün olan en az miktarda tuz ve şeker tüketmelilerdir. Zaten ek gıdalara da geçiş olacağından bir anda fazla besin yüklemesi yapılma riski bulunmaktadır.

Çocuk doktorlarını bulabilmek için aşağıdaki Doktor Çalışma Listesi sitemizden arama yapabilirsiniz.

doktor bul