Balık Yağı

Ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından bazen de balıkların karaciğerinden alınan dokulardan elde edilen balık yağı fazla miktarda omega 3 yağ asidi, D vitamini ve DHA içeriğine sahiptir.

Balık yağının içinde bulunan Omega 3 yağ asitleri kalbi korurken kanı inceltici, kolesterolü düşürücü ve kalp ritmini düzenleyici bir etkiye de sahip olup yaşlanma sürecini azalttığı, Alzheimer’a karşı koruyucu işlev gördüğü de biliniyor. Ayrıca bunlarla birlikte omega 3’lerin depresyona ve kilo alımına karşı da koruyucu etkiye sahip olduğunu unutmamak gerek.

Omega 3 Eksikliğinin Belirtileri

Omega 3 Eksikliğinin başlıca belirtileri; eksikliği durumunda insan bedeni üzerinde ciltte kuruma gibi bazı cilt rahatsızlıkları, astım, artrit, büyümede gerileme, şeker ve kanserin bazı türleri ya da öğrenme eksikliği görülebilir.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağının kilo alımına neden olabileceği gibi bir genel yargı vardır. Ancak balık yağı kilo alımına neden olmaz hatta kilo vermek isteyen kişilerin de balık yağını takviye olarak kullanması önerilir.

Balık Yağının Faydaları

Balık yağının başlıca faydaları şunlardır; çeşitli kalp rahatsızlıklarının önlenmesi, kolesterol seviyelerindeki bozukluk, depresyon durumu, bazı anksiyete bozuklukları, çocuk döneminde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), zayıflamış bağışıklık sistemi, kanserler, diyabet rahatsızlığı, iltihaplanma durumları, eklem iltihabı, iltihabi bağırsak sendromu, AIDS, Alzheimer, gözde bulunan bazı bozukluklar, göze bağlı olan sarı nokta hastalığı, gözde oluşan kuruluk durumları ve midede karşılaşılan ülser tedavilerine yardımcı olarak kullanılması sayılabilir

Yorumlar (2)