Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı? Bağışıklık sistemi, insan vücudunun dışarıdan bir takviye alınmadan kendi kendini iyileştirmesi adına çalışan en önemli sistemlerden biridir. Özellikle dünyada yayılan Covid- 19 virüsünün salgını sebebiyle daha çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almıştır. Covid- 19 salgısından ve pek çok hastalıktan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak şart olmuştur.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlü hale getirmek için başvurulması gereken ilk yol içeriğinde antioksidan özelliği yüksek olan besinler tüketmektir. Antioksidan bağışıklık sistemini güçlendirirken, vücuda giren zararlı maddelerle de savaşarak hastalıkların kolay atlatılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirecek diğer faktörler ile vücut daha sağlıklı bir hale getirilebilir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olduğu Anlaşılır Mı?

Bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucunda insan vücudunda belli etkiler gözlemlenir. Bir kişinin eskisine göre çok fazla enfeksiyon geçirmesi ya da hastalanması onun bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü anlamına gelir. Özellikle kış aylarında en az 3- 4 defa üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmen bir kişinin bağışıklık sistemi düşüktür. Enfeksiyona yatkın bir vücut bağışıklık sistemi düşük olan vücuttur. Bu sebeple de covid- 19 virüsüne yakalanan bir kişinin bu hastalığı daha ağır geçirmesi mümkündür.

Bağışıklık sistemini düşüren faktörler de çoktur. Yetersiz ve dengesiz beslenmek, sürekli strese maruz kalmak, kanser, diyabet ve kalp hastalıkları insanların bağışıklık sistemini düşüren faktörlerdir. Bunlarla birlikte yaşlanmak da bağışıklık sistemini düşüren en önemli faktörler arasında yer alır. Yaşlanmayla vücudun yavaşlaması sonucunda vücut enfeksiyonla daha zor mücadele eder.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemini düşüren faktörlerin olduğu gibi, bağışıklık sistemini güçlendirmek de mümkündür. Yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne kadar önemli olursa olsun, sadece beslenmeyle bağışıklık sistemi güçlenmez. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için beslenmenin yanında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar da şu şekildedir;

  • Düzenli bir şekilde fiziksel aktivite yapmak,
  • Sigara içmemek ya da sigarayı bırakmak,
  • Alkol tüketmemek ya da aşırıya kaçmamak,
  • Stresi olabildiğince en aza düşürmek,
  • Yeterli uyumak,
  • Ağız hijyeninin doğru uygulanması ve doğru el yıkama tekniklerini kullanmak bağışıklık sistemini güçlendirir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler sayesinde pek çok kişi hastalıklardan korunmuştur. Aslında bu besinleri sadece bağışıklığı güçlendirmek için de değil, bağışıklık sisteminin düşmemesi için de düzenli bir şekilde tüketmek önemlidir.

Yaban Mersini: İçeriğinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde yaban mersini bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bunulan flavonoid sayesinde soğuk algınlığı ya da üst solunum yolları enfeksiyonlarından koruma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte kurutulmuş bir şekilde tüketilen yaban mersininin de yüksek miktarlarda flavonoid bulunur.

Bitter Çikolata: İçerisinde yüksek miktarda teobromin içerir. Teobromin ise antioksidan özelliğiyle vücuttaki serbest radikal atıklardan vücudu korur. Serbest radikaller, vücuda girerek hücre yapılarına zarar verir. Bu kampsam da vücutta çeşitli hastalıklar oluşabilir. Fakat bitter çikolatanın içeriğinde doymuş yağ da bulunduğu için bağışıklık kuvvetlendirmek için az tüketilmelidir.

Zerdeçal: Zerdeçal aslında yemeklerin tadını güzelleştirmek için kullanılan bir baharattır. İçeriğinde bulunan kurkumin maddesi de yüksek antioksidana sahiptir. Kurkumin maddesi de bağışıklık sistemini güçlendirici bir rol üstlenir.

Brokoli: Brokoli bitkisinin içeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Bununla birlikte sülforan açısından da zengin bir sebzedir. Sülforan ise çok güçlü bir anioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Zencefil: Zencefilin içeriğinde hastalıkları önleyici aktioksidan ve antienflamatuar maddeler bulunur. Bu maddeler sayesinde bağışıklık sistemi artar ve hastalıkların vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur. Baharat olarak yemeklerde ya da tatlılarda kullanılabilir. Zencefil çay olarak da tüketilebilen bir besindir.

Bağışıklık zayıflığı ile ilgili doktorları bulabilmek için aşağıdaki Doktor Bul sitemizden arayabilirsiniz.

doktor bul