Bacaklarda Çorap İzi Ne Anlama Geliyor?

Bacaklarda Çorap İzi Ne Anlama Geliyor? Çoraplarımızı çıkardığımızda bazen bacaklarımızda iz bıraktığını görürüz. Bu izler her gün ya da çoğu kez yaşandığında rahatsız edici boyuta gelebilir. Bir çok kişi acaba bir sorun mu var diye düşünür. Bacağınızda oluşan bu izler bir sağlık sorunu nedeniyle de oluşabilmektedir.

Vücudumuz sağlık sorunlarının işaretini vermektedir. Ancak dikkatli olursak bu işaretleri görebiliriz. Örneğin yukarıda belirttiğimiz gibi çorapların bacaklarımızda bıraktığı izlerde bir işaret olabilir.

Çorap İzi Oluşmasının Nedenleri

Nedenleri şöyle sıralanabiliriz;

Yüksek tansiyon; sıvı tutulumundan kaynaklanır ve kalbin, kanı vücuda pompalamasını zorlaştırır. Vücut da buna genellikle bacaklara ve ayaklara yerleşen sıvıyı tutarak yanıt verir.

Varisli bacak damarları; Bacaklarınızdaki damarlar zayıfladığında kalbinize yeterince hızlı şekilde kanı gönderemez ve kan daha sonra bacak damarlarında birikir ve ağrılı şişliklere neden olur

Yetersiz su tüketimi; Yeterince su tüketmeyip vücudu susuz bırakmak, kan damarlarınıza zarar verebilir. Sıvının birikmesine izin veren küçük sızıntılar oluşturmaya başlayabilir.

Bazı ilaçların yan etkileri; Antidepresanlar, östrojen içeren doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları, ayaklarda rahatsız edici şekilde şişlik yaratabilir.

Uygulayacağınız bazı yöntemlerle bacak ve bilek şişmelerinin önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemler ise şunlardır;

Günlük tuz tüketiminizi azaltın minimuma indirin.

İdeal kilonuzu koruyun.

Varis probleminiz varsa varis çorapları giyin.

Uzun süre oturmayın, ayakta durmayın. Sık sık pozisyon değiştirin.

Alçak topuklu, rahat ayakkabılar giymeye dikkat edin.

 

Bacaklarınızda sürekli olarak çorap izleri görüyorsanız bir doktora danışmayı asla ihmal etmeyin. Doktor bul için tıklayın

doktor bul