Altın Otunun Faydaları ve Zararları

Altın Otunun Faydaları ve Zararları Renginden dolayı “Altın Otu” adı verilen bitki 50 ile 60 santimetreye kadar uzaya bilmekte sarı renkli çiçekler açmaktadır. Altın otu bitkisi faydaları nedeniyle alternatif tıp meraklılarının gözde ürünleri arasında yer almaktadır. Altın Otu bitkisi Yahudi Otu, Altın Asa, Altın Başak, Ölmez Çiçek isimleriyle de bilinir.

Birçok alanda kullanılan altın otu bitkisi çoğunlukla Anadolu’da kayalık alanlarda her dönemde yetişir. Altın otu bitkisi vücut direncini arttıran ve kılcal damar sağlığını koruyan P vitamini içeriği ve mineral bakımından zengin olup  böbrek rahatsızlıklarına kadar birçok rahatsızlıkta kullanılır. Antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı vücuda faydası olduğu deneysel çalışmalarla da kanıtlanan şifalı bir bitki olması nedeniyle fazlasıyla rağbet gören bir bitkidir.

Altın Otunun Faydaları ve Zararları

Sağlık sorunlarında alternatif tedaviler arayan kişiler için oldukça rağbet gören altın otu bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Altın otu bitkisinin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

-Hazım sorunu yaşayanlar için altın otu en basit ve hızlı sindirim yardımcılarından biridir.

-İdrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar nedeniyle vücutta biriken sıvıları idrar yoluyla dışarı atmakta zorlananlara da yardımcı olur.

– Ciltteki yaşlanmayı geciktirir, parlaklığın geri kazanılmasına da yardımcı olur.

-Kilo vermek isteyenlere yardımcıdır.

-Vücutta oluşan her türlü ödem ve iltihaplanmaya karşı etkili olabildiği gibi varis, egzama rahatsızlığı yaşayanlar için de faydalıdır.

Altın Otunun Vücuda Zararları

10 yaşından küçük çocuklara kullanılması uygun görülmeyen Altın Otu bitkisinin bilinen ağır bir yan etkisi yoktur. Ancak  vücuttaki birçok sisteme ve organa etki eden altın otunu hamilelerin, alerjik rahatsızlığı olanların, şeker hastalarının ve tansiyon sorunu yaşayanların doktor kontrolü olmadan kullanmalarının sakıncalı olduğunu belirtmekte fayda var. Altın otunu çay olarak kullananların gece geç saatte içtikleri altın otu nedeniyle gece uyku sorunu yaşayabileceğini de unutmayalım.

Altın Otunun Kullanımı

Her istenildiğinde kolayca hazırlanan altın otu çayı için 8-10 adet altın otu çiçeği yeterli olur. Saplarından ayrılan çiçekler kaynatılmış suyla dolu bir fincanın içine atılarak üzeri kapatılır.10 dakika sonra içime hazır olan çaya isteyen kişiler bal veya limon ekleyebilir.