Alerji

 

Alerji normal bir insanda reaksiyona neden olmayan bir maddenin bazı insanlarda reaksiyona neden olmasıdır. Vücudumuz tehlikeli durumlarda savunma mekanizmasını devreye sokar ve tepki verir. Alerjisi olan bir kişide bir alerjeni zararlı olmamasına bakmadan zararlı olarak algılar ve savunma mekanizmasını devreye sokar.

Alerji Nedir ve Nelere Yol Açar?

Alerji vücudumuzun zararlı olmayan bir alerjeni zararlı olarak görmesi sonucu verdiği tepkimedir. Sürekli alerji tepkimesi verirse bağışıklık sistemine kimyasal salınabilir.

Alerjinin Olduğunu Nasıl Anlarız?

Alerjinin birçok türü vardır. En sıklıkla karşılaşılan türleri ise şunlardır:
-Kronik öksürük
-Burun tıkanıklığı
-Nefes darlığı ya da hırıltı
-Vücutta dökünt
-Vücutta şişlik
-Kaşıntı,
-Sık sık hapşırma,
Alerji Belirtileri
Alerjinin birçok farklı konuda birçok farklı belirtisi vardır. En sık karşılaşılan belirtiler ise şunlardır :

En çok görülen alerji türleri nelerdir?

Böcek Sokması;
-Böceğin soktuğu yerde şişlik oluşur (ödem)
-Vücut çok kaşınır ve kurdeşen oluşur.
–Anafilaksi
-Hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürük

İlaç Alerjisi;
-Kurdeşen
-Cilt kaşıntısı
-İsilik
-Yüz şişmesi
-Hırıltı
-Anafilaksı

Gıda Alerjisi ;
-Ağızda Karıncalanma
-Dudaklar, dil ve boğazın şişmesi
-Kurdeşen
-Anafileksi

Alerjide Tedavi Nasıldır?

Bazı tür alerjiler evde tedaviyle azaltılabilir veya durdurulabilir. Sinüs tıkanıklığına karşın tuzlu su çözeltisi ile sinüsler temizlenirse kişi daha konforlu nefes alabilir. Kişinin alerjisine ve verdiği tepkimeye göre ilaç değişebilir. İlaç tepkimeyi ve reaksiyonu azaltabilir. Evde denediğiniz hiçbir tedavi olumlu yanıt vermediyse immünoterapisi olmalısınız. İçeriğinde saflaştırılmış alerjen özütü bulunan immünoterapisi birkaç yıl kişiyi alerjiye karşı korur. Hiçbir tedavi işe yaramadığında Adrenalin şırıngası kullanılır. Acil tedaviye geçene kadar semptomları biraz rahatlatabilir.
Alerji evde de birkaç yöntemle tedavi edilebilir. Yatak ve pelüş oyuncak gibi tek bir kişinin kullandığı kişisel eşyaları sık sık yıkayın. Bulunduğunuz ortam olabildiğince nemli olsun ve belirli aralıklarla yüksek verimli hava partikülüne benzer ince filtreli bir elektrikli süpürgeyle süpürün. Evdeki halılar yerine çıplak zemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerle evde köpek ve toz alerjisi gibi alerjiler engellenebilir veya korunulabilir. İhmal edilmemesi gereken bir durumdur ve ilerlerse başka hastalıklara yol açabilmektedir. Çok ciddi derecelerde ise ölümle sonuçlanabilmektedir.

Alerji Doktoru Nasıl Olunur

Alerjiyle ilgilenen bir doktor olmak için tıp okumak gerekmektedir.

En iyi Alerji Doktoru Kimdir

Alerjiyle ilgilenen doktorlarının hepsi iyi yetişmiş ve uzman doktorlardır.

Alerji Doktorlarına ulaşmak için doktor bul tıklayınız

doktor bul