Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Alerji için hangi doktora gidilir ? Alerji Testini Hangi Bölüm Yapar ? sorularının cevabını alerjik hastalıklara sahip kişiler internette aramaktadır.

Bazıları mevsimsel bazıları ise sürekli bir hal alan alerjiler kişilerin hayatlarında zorluklar yaşamalarına neden olmaktadır.

Cildin farklı yerlerinde kaşıntılara neden olan alerjilerin nedenleri cildiye diğer adı ile dermatoloji bölümünde araştırılır. Yapılan testler sonucunda alerji nedenleri bulunur ve alerjiye neden olan faktöre göre tedavi uygulanır.

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir ? Alerji Testini Hangi Bölüm Yapar ?

Cildimizin farklı yerlerinde farklı nedenlerle ortaya çıkan alerjenleri teşhis etme amaçlı alerji testleri yapılmaktadır. Cildiye yani dermatoloji bölümünde yapılan testler ile kişinin alerjiye neden olan etkenler belirlenir. Testlerin sonucuna göre tedavi uygulanır. Bazı durumlarda ise hastalar farklı bölümlere yönlendirilebilir. Bu alerji testleri hem özel hem de devlet kurumları bünyesindeki hastanelerde yapılmaktadır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye farklılık gösteren alerji belirtilerinin şiddeti de belirtiler üzerinde etkilidir. Alerjinin başlıca belirtileri şunlardır;

– Kaşıntı,

– Burun tıkanıklığı,

– Sık sık hapşırma,

– Kronikleşen öksürük,

– Nefes darlığı veya hırıltı,

– Vücutta döküntü veya şişlik.

Alerji Testleri Nelerdir ?

İki farklı yöntemle alerji testi uygulanır. Alerji testleri şunlardır;

– Deri yoluyla gerçekleştirilen alerji testleri; Hızlı ve etkili sonuçlar ortaya koyan bu yöntemde kimyasal alerjileri araştırmak amacıyla yapılmaktadır.

– Kan testleri; Hastadan alınan kan örneği ile vücuttaki alerjen maddelere karşı gelişmiş IgE karakterindeki antikorların ölçülmesini sağlamaktadır. Alerjik hastalarda bu oran normal kişilerin 10 katı kadardır.

Cildiye – Dermatoloji Doktorları bilgilerine ve doktor listesine aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

doktor bul